Samsun Ticaret Rakamlarında Düşüş

Son Güncellenme Tarihi: 24.10.2016 |

Samsun Ticaret Rakamlarında Düşüş

Samsun Ticaret Rakamlarında Düşüş

Samsun ticaretinde önemli rol oynayan Rusya’ya yapılan ithalatın ve ihracat rakamlarında son 3 yıl içerisinde düşüş yaşandığı gözlemlendi 

Orta Karadeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre; Samsun’daki ithalatın son üç yıl içerisinde düştüğü belirtilirken, ihracatta da ciddi düşüş yaşandığı kaydedilmekte. Rusya ile yaşanan uçak krizinden önce yaşanan düşüşün uçak krizinde de devam ettiği belirtilirken, 2016 yılının ilk 6 ayındaki verilerinde çok iyimser bir tablo çizmediği belirtildi.

ORTA KARADENİZ’DE BAŞI SAMSUN ÇEKİYOR

Elde edilen bilgilere göre; 2016 yılının ilk altı ayında 954 milyon 255 bin dolar ithalat yapılırken, 474 milyon 716 bin dolar da ihracat yapıldığı belirtilmiş. Bölgede yapılan ithalatın 913 milyon 716 bin dolarlık kısmın ile ihracatın 394 milyonluk kısmının da Samsun’dan yapıldığı yer alıyor. Orta Karadeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre; 2016 yılının ilk altı ayında Samsun birinci olurken Samsun’u Ordu Gümrük Müdürlüğü ve Ünye Gümrük Müdürlüğü izlediği yer alıyor.

İŞTE RAKAMLAR

Bakanlığın verilerine göre geçtiğimiz yıl 2 milyar 145 milyon 669 bin dolar ithalat yapıldığı kaydedilirken, 1 milyar 109 milyon 151 bin dolar ihracat yapıldığı belirtildi. İthalatın 2 milyar doları Samsun’dan yapılırken ihracatın ise 896 milyon dolarının da Samsun’dan gerçekleştirildiği kaydedildi. 2014 yılında ise toplamda 2 milyar 793 milyon ithalat yapılırken 1 milyar 329 milyonluk ihracat yapıldığı belirtildi. Yine bu rakamların 2 milyar 662 milyonluk ithalatı ile 1 milyar 104 milyonluk ihracatının da Samsun’dan gerçekleştirildiği yer aldı.

AVRUPA’DA BAŞI ALMANYA ÇEKİYOR

Samsun İl Müdürlüğü verilerine göre mısır ve buğdayın yanı sıra kömür, motorin ve bazı inşaat malzemelerinin ithal edildiği belirtilirken, ihracatta ise narenciyenin yanı sıra, mobilya malzemeleri, tencere, kağıt havlu, ayakkabı ve terlik gibi ürünlerin ihracatının yapıldığı belirtildi. Ağırlıklı ihracatın Rusya olduğu ifade edilirken Ortadoğu’ya da yapılan ihracatın Samsun ihracatında önemli yer aldığı belirtilmekte. Samsun’un dış ticaretinde Avrupa’da ise Almanya’nın başı çektiği kaydediliyor.

Kaynak: gazetegercek.com / Sezer SEZER

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler