Sanayinin İthalata Bağımlılığında Büyük Artış

Son Güncellenme Tarihi: 9.02.2018 |

Sanayinin İthalata Bağımlılığında Büyük Artış

Sanayinin İthalata Bağımlılığında Büyük Artış
Rusya'da medya bir yandan "yaptırımlar" sonrası Rusya'nın mecburen yerli malı seferberliği ile ekonomik kalkınmaya dinamizm getirdiğini yazıyor. Diğer yandan "olumsuz" değerlendirmeler de haberler yansıyor. Son raporlardan birinde, Rusya’nın Batı’nın yaptırımları sonrası başladığı yerli ürün hamlesinin sanayide hüsrana uğradığı iddia edildi.

Buna göre ülkede sanayinin ithalata bağımlılık oranı yüzde 93’e kadar yükseldi. Finanz.ru’nun haberine göre, Ulusal Ekonomi ve Kamu Yönetimi Akademisi, “Rusya’da Ekonomik Durum” adlı raporunda, sanayi sektörünün ithalata olan bağımlılığındaki ciddi artışa işaret edildi.

Rapora göre, Moskova’nın Batı ile arasındaki karşılıklı yaptırımlar süresince, Rusya’da yurt dışından ham madde ve teknoloji satın almama fikrine sıcak bakan sanayi işletmelerinin oranı azaldı.

2015 yılında yapılan ankete katılan işletmelerin yüzde 30’u ithal ürün ve teknolojilerin oranını azlatmaya hazır olduklarını söylerken, 2017’de bu oran yüzde 7’ye kadar geriledi.

2015’te işletmelerin yüzde 22’si yerli ham maddeye geçme fikrine sıcak bakarken, bu oran da geçen sene yüzde 8’e düştü.

2015 yılında sanayi işletmelerinin yüzde 62’si, gerekli ürünlerin Rusya’da üretilmemesini gerekçe göstererek ithalattan vazgeçemeyeceklerini söylerken, 2017’de bu işletmelerin oranı yüzde 69’a yükseldi.

Kaynak: AA
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler