Savunma Sanayisinin İhracatında Artış

Son Güncellenme Tarihi: 17.09.2019 |

Coşkunöz Savunma ve Havacılık Genel Müdürü Özgür Bayram, 2020'de ürün ve hizmetlerini ulusal alıcılar ile buluşturarak ihracatını yüzde 25'e çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Savunma Sanayisinin İhracatında Artış
Coşkunöz Savunma ve Havacılık Genel Müdürü Özgür Bayram, 2020'de ürün ve hizmetlerini ulusal alıcılar ile buluşturarak ihracatını yüzde 25'e çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Türkiye'de savunma ve havacılık sektöründe, geçen yıl cirosunu bir önceki yıla göre yüzde 31 artarak 8 milyar 761 milyon dolara yükselmesiyle, 2019 yılında savunma alanında millileşme çabaları ve havacılıkta yerli üretimin desteklenmesine hız verildi.

2017'de geliştirilen ürünlerle birlikte artırılan yerli üretim çalışmaları ve savunma-havacılık sanayiinde imalata destek projeleri ile 1 milyar 824 milyon dolar ihracata imza atıldı.

Bu hareketlenmeyle beraber savunma sanayinin ihracatı, 2018'de bir önceki yıla göre yüzde 20 artışla 2 milyar 188 milyon dolara ulaşırken, savunma alanında 1 milyar 448 milyon dolar Ar-Ge'ye harcandı.

Rotalarını Farklı Ülkelere Çeviriyor

Yapılan teşviklerle üreticilerin çalışmalarından verimli geri dönüşler almaya başladıklarını belirten Bayram, "Önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmalar ışığında yerli teknolojiler, ürünler ve projeler ile Türkiye'nin bu alanda yeni bir dünya gücü olacağını düşünüyoruz. Bu doğrultuda 2019 yılında pazarın artması için rotamızı farklı ülkelere çeviriyor, yeni projeler geliştirerek Türk üretimi teknolojilerini piyasada aranan ürünler haline getirmeye odaklanıyoruz.

Savunma ve Havacılık olarak TUSAŞ üzerinden Boeing, Airbus gibi dünyanın neredeyse tüm havacılık firmalarına parça üretimi yaptıklarını belirten  Bayram, parça bazında imalat sayısının aylık 10 bin civarını bulduğunu ve cironun neredeyse yüzde 40'ını bu alan oluşturduğunu söyledi.

Hedef Ulusal Alıcılar 

Savunma ve Havacılık’ın yurt içinde ROKETSAN, ASELSAN, TUBİTAK SAGE, TAİ gibi ana yüklenici firmalara anahtar teslim ürünler ürettiğini belirten Bayram, geçen yıl ihracat oranının yüzde 19 olarak yer aldığını söyledi. Bu yıl da ürün ve hizmetlerimizi ulusal alıcılar ile buluşturarak yüzde 25'e çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Aynı zamanda 2015 yılında Korean Aerospace Industries (KAI) şirketi ile imzaladıkları 60 adet KUH Sorion helikopterinin orta gövdesinin (KUH Center Fuselage) montaj sözleşmesi çerçevesinde sevkiyatlarını gerçekleştirdiklerini dile getiren Bayram, 2026 yılına kadar proje kapsamında kazanılan ülkemiz ‘gövde montajı’ gerçekleştirebilen ilk iki firma olarak yer aldığını belirtti.

Airport Haber
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer İhracat Haberleri