Şeker Kurumu Ekim Aylık Bülteni Yayımlandı

Son Güncellenme Tarihi: 2.11.2016 |

Şeker Kurumu Ekim Aylık Bülteni Yayımlandı

Şeker Kurumu Ekim Aylık Bülteni Yayımlandı

Kurumun 2016 yılı Ekim Aylık Bülteninde, C şekeri tahsisatları, ihraç ön izinleri, ithalat uygunluk belgeleri ile işletme kayıt belgesi için uygunluk yazısına ilişkin bilgilere yer verildi.

Ekim aylık bülteninde, şekeri ucuz fiyatla temin edebilmeleri için şekerli mamul ihracatını belgeleyen imalatçı-ihracatçılara 945 ton C şekeri karşılığı olarak Kurumumuzca 28 adet Tahsisat Belgesi düzenlendiği kaydedildi.

Kurumun yayınladığı bilgiler şöyle;

KURUMUMUZUN DÜZENLEME VE DENETLEME FAALİYETLERİ

C Şekeri Tahsisatları: Ekim ayında, şekerli mamul ihracatını belgelemiş olan imalatçı-ihracatçılara, şekeri ucuz fiyatla temin edebilmeleri için 945 ton C şekeri karşılığı 28 adet Tahsisat Belgesi düzenlenmiştir.

İhraç Ön İzinleri: Ekim ayında, pancar şekeri için 9 adet belge karşılığı 1.007 ton, nişasta bazlı şeker için ise269 adet belge karşılığı 17 bin 332 ton olmak üzere toplam 278 adet ön izin belgesi elektronik ortamda onaylanarak, 18 bin 329 ton şekerin ihracatı için ön izin verilmiştir.

İthalat Uygunluk Belgesi: Ekim ayında, 118 ton yüksek yoğunluklu tatlandırıcının ithalatı için, Kurumumuzca İthalat Uygunluk Belgesi düzenlenmiştir.

İşletme Kayıt Belgesi için Uygunluk Yazısı: Ekim ayında, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik hükümleri gereğince, 6 adet şeker üretimi ve/veya paketlemesi yapan firmaya İşletme Kayıt Belgesi için Uygunluk Yazısı düzenlenmiştir.

İzleme/denetleme faaliyetleri: Ekim ayı içerisinde 2 adet şeker üreticisi şirket nezdinde inceleme ve denetim işlemi gerçekleştirilmiştir.

KURUMUMUZCA KATILIM SAĞLANAN TOPLANTI ve ETKİNLİKLER

15 Ekim: Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Faruk ÖZLÜ başkanlığında Düzce ilinde gerçekleştirilen Düzce Sanayicilerinin sorunlarının ele alındığı istişare toplantısına Şeker Kurumu Genel Sekreteri Ahmet PELİT ve Planlama ve Değerlendirme Grup Başkanı Nuh KAYGISIZ tarafından katılım sağlanmıştır.

21 Ekim: Ekonomi Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğünde Morityus STA görüşmelerinin ele alındığı toplantıya Şeker Kurumu Uzmanları Burcu AKALIN ve Sinem AYDEMİR tarafından katılım sağlanmıştır.

24 Ekim : Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı, Tarım İstatistikleri Daire Başkanlığında “2016 yılı Tarım Ürünleri Üretim Miktarı Tahmin Toplantısı” konulu toplantıya Şeker Kurumu Uzmanı Başak ÇETİNER ve Şeker Kurumu İdari Personeli Rahşan MALGAZ tarafından katılım sağlanmıştır.

27 Ekim: Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünde gerçekleştirilen “Dahilde İşleme Rejimi” konulu toplantıya Şeker Kurumu Genel Sekreteri Ahmet PELİT, Planlama ve Değerlendirme Grup Başkanı Nuh KAYGISIZ, Şeker Kurumu Uzmanı Burcu AKALIN tarafından katılım sağlanmıştır.

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler