"Sınır Kapılarındaki Bürokrasi Sektörleri Frenliyor"

Son Güncellenme Tarihi: 24.01.2018 |

"Sınır Kapılarındaki Bürokrasi Sektörleri Frenliyor"

"Sınır Kapılarındaki Bürokrasi Sektörleri Frenliyor"
Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, "Sınır kapılarında yaşanan uzun bürokratik işlemler tüm sektörlerin ihracatını etkiliyor." dedi.

TAYSAD'ın düzenlediği basın toplantısında konuşan Kanca, ihracatta en büyük frenin lojistik süreleri olduğunu söyledi.

Kanca, "Sınır kapılarında yaşanan bürokratik işlemler ve uzayan süreçler bir an önce aşılmalı. Sınır kapılarında yaşanan sorunların büyük kısmı ne yazık ki bizim tarafta gerçekleşiyor." diye konuştu.

Sınır kapılarındaki uzun bürokratik işlemlerin sektörlerin ihracatını etkilediğini kaydeden Kanca, "Sadece otomotiv değil, tüm sektörlerin ihracatını yavaşlatan en büyük sebeplerden birisi bu bürokratik işlemlerdir." yorumunu yaptı.

Kanca, "İhracatta rekorlar kırdığımız bu dönemde, belki de en büyük frenimiz olan bürokratik engelleri aşmak için daha çok gayret edilmeli. Kendimize şu soruyu sormalıyız, rakibimiz olan ülkelerden bir koli yola çıktığında kaç tane evrak hazırlanıyor, gümrük işlemleri için kaç imza gerekiyor, bu işlemler ne kadar sürüyor, bizde ne kadar sürüyor?" açıklamasında bulundu.

Artık hızın fiyat, kalite gibi önemli bir nitelik haline geldiğini belirten Kanca, "Karşımızda zaten isteksizleşmeye başlayan bir müşteri kitlesi var. En ufak sorunu büyütme eğilimindeler. Bu durumda bizim kendimizi sürekli iyileştirmemiz ve eksiklerimizi, hatalarımızı gidermemiz gerekiyor. Ürün kalitesi ve fiyatında sorunlarımız yok gibi. Ama lojistik ve sevkiyat konularında aşılması gereken çok sayıda engel mevcut." dedi.

Avrupa'da yerleşik ana sanayinin, değişik gerekçelerle Türkiye'den parça almaktan çekinmeye başladığını belirten Kanca, şunları kaydetti:

"Avrupa'da, bulunduğumuz coğrafi bölge ile iş yapmak bir risk olarak görülmeye başlandı, dolayısıyla firmalarımız çok başarılı olsa da, Türkiye'den parça almak konusunda tereddüt yaşanabiliyor. Bazı küresel ana sanayi firmaları, Türk tedarikçiler ile ancak, AB sınırları içerisinde üretim tesisleri kurulduğu takdirde masaya oturacaklarını, onları yeni projelere ancak bu şekilde dahil edeceklerini dile getiriyor. Türkiye, AB'ye motorlu taşıt sevkiyatında Japonya, Güney Kore ve ABD gibi devleri geride bırakarak ilk sırada yer alıyor. Başarının devam edebilmesi için sorunun hızlı bir şekilde çözüme kavuşması gerekiyor. Bu, tedarik sanayinin tek başına çözebileceği bir sorun değil. Yurt dışına davet edilen firmalarımız sürdürülebilirlik adına bir an önce çözüme gidilmesini bekliyor."

"İhracat 28 milyar 535 milyon dolara yükseldi"

TAYSAD Başkanı Kanca, otomotiv sektörünün 2017'yi rekorlar kırarak kapattığını belirterek "Türkiye ihracatı 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 10 artarak 156 milyar 782 milyon dolar olurken, otomotiv sanayisinin ihracatı yüzde 19,5 artarak 28 milyar 535 milyon dolara yükseldi. Böylece ara vermeden büyümeye devam eden otomotiv sanayimiz, 2017'de de ihracat şampiyonu olarak, aralıksız son 12 yılı zirvede bitirmiş oldu." diye konuştu.

Kanca, 2017'de 28 milyar 535 milyon dolarlık otomotiv sanayisi ihracatının 9 milyar 710 milyon doları tedarik sanayisi ihracatı olduğunu, ana sanayide ise 18 milyar 824 milyon dolarlık ihracat yapıldığını kaydetti.

İhracatta en büyük payın yine AB ülkeleri olduğunu kaydeden Kanca, "Türkiye otomotiv sanayisinin aralık ayında da en büyük pazarı yine AB ülkeleri oldu. Otomotiv ihracatından yüzde 75 pay alan AB ülkelerine, aralık ayında yüzde 3 artışla 1 milyar 859 milyon dolarlık ihracat yapıldı. En büyük ihracatçımız Almanya ise bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 1 artış göstererek 338 milyon dolar ile aralık ayında da en büyük ihracat pazarı olmayı sürdürdü." dedi.

Kanca, son yıllarda sağlanan başarıyı sürdürebilmek için hedef pazarlarda ticari ilişkilerini korunması ve güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kanca, "TAYSAD olarak bizim de bu konuda çalışmalarımız devam edecek. İhracatta başarıyı sürdürebilmenin en önemli yolu sürekli yeni pazarlara açılmaktan geçiyor. Sektörde yatırımlar sürdüğü müddetçe önümüzdeki yıl da yakalanan ivmenin devam edeceğini düşünüyoruz." diye konuştu.

Otomotiv sektöründe yaşanan tüm gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve son olarak 3 bin 900'den fazla firmanın yer aldığı Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2018'de yer aldıklarını belirten Kanca, "Las Vegas'taki bu fuarda otomotiv sektörünün geleceği, son teknolojiler ve yenilikler tanıtılırken, konferanslarla da çok önemli bilgiler paylaşıldı. Yapılan tüm inovasyon ve Ar-Ge çalışmaları 15-25 yaş arası hedef kitlenin beklentilerini karşılamak üzere planlanıyor, dolayısıyla araç tasarımları ve yetkinlikleri de bu durumdan fazlasıyla etkilenecek. Artık sürücülerin de yolcu olduğu bir otomotiv dünyası için geri sayım başladı." dedi.

Kanca, sözlerini şöyle sürdürdü:

"KOSGEB, yurt dışında ithal edilen ürünleri Türkiye'de yerli ve milli imkanlarla üretecek olan KOBİ'lere, makine ve teçhizat giderleri için 5 milyon liraya kadar destek veriyor. Burada amaç ithalatı yüksek olan stratejik ürünlerin yerlileştirilmesi ve üretimde daha yüksek oranda yerli girdi kullanımının sağlanması, dolayısıyla cari açığın azaltılmasına katkıda bulunacak yatırımların desteklenmesidir. Sanayicilerimizin bu desteklerden haberdar olması ve faydalanması çok önemli. Öte yandan bu desteklerden daha çok firmanın faydalanabilmesi için KOBİ tanımında da düzenleme yapılması gerekiyor. Şu an yıllık net satış hasılatı ve mali bilanço üst limiti 40 milyon lira olarak kabul ediliyor. Bu baraj, 125 milyon lira seviyesine çekilmeli."


AA
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler