Sıvı Tankları İçin TSE Uygulaması

Son Güncellenme Tarihi: 19.02.2020 |

Türk Standartları Enstitüsü’nün yazısında değinilen ölçme sistemleri, akaryakıt LPG dispenserleri, kantarlar ölçü aletleri muayenelerinin TSE yapılacağı ile geçici mühürleme konuları hakkında bilgiler veridi.

Sıvı Tankları İçin TSE Uygulaması
Gümrükler Genel Müdürlüğü, ‘TSE Gözetim’ konulu bir yazı yayımladı. Yazıda Türk Standartları Enstitüsü’nün aynı konulu yazısında değinilen ölçme sistemleri, akaryakıt LPG dispenserleri, kantarlar ölçü aletleri muayenelerinin TSE yapılacağı ile geçici mühürleme konuları hakkında bilgiler işaret edildi.


Türk Standartları Enstitüsü’nün söz konusu yazısı özetle şu şekilde;

Türk Standardları Enstitüsü (TSE), Muayene Gözetim Merkezi Başkanlığı’nın ‘Gözetim’ konulu 17.01.2020 yazısında şu hususlara yer verilmişti.

Türk Standartları Enstitüsü’nün Su Dışındaki Sıvılar için Ölçme Sistemleri ile Bazı Ölçü ve Tartı Aletlerinin Muayene Yönetmeliği kapsamında gemilerin, demiryolu ve karayolu tankerlerinin boşaltılması ve yüklenmesi için ölçme sistemleri, akaryakıt dispenserleri, LPG dispenserleri, 2000 kg üstü kantarlar vb. ölçü aletlerinin 01.01.2020 tarihi itibariyle muayene faaliyetleri ile ilgili yetkilendirildiği belirtildi.

Söz konusu Yönetmelik kapsamında muayenesi yapılacak olan tanker sayaçları ile ilgili olarak Şubat ayı sonuna kadar muayenelerinin yapılması gerektiği konusunda sektörde yanlış bir bilgilerin konuşulduğu söylenmişti.


Yönetmelik kapsamında tanker sayacı kullanıcılarının; 2 yılda bir gerçekleştirilen periyodik muayene için Ocak ve Şubat aylarında, tamir ayar sonrası muayene için ise tamir işlemini takip eden 15 (on beş) gün içerisinde TSE’ye başvurması gerektiği belirtilmişti. Başvuruların değerlendirilmesine istinaden; periyodik muayeneler Kasım ayına kadar, tamir ayar sonrası muayeneler 2020 yılı için Haziran ayına kadar 90 (doksan) gün, Haziran ayı sonrasında ise 20 (yirmi) gün içinde gerçekleştirilecek, denildi. Söz konusu yönetmelik ile; tamir veya ayar gereken sayaçlara tamir ayar yetkili servis tarafından geçici mühürleme işleminin yapılması gerekiyor. Enstitümüz tarafından muayeneler gerçekleşene kadar kullanıcıların bu mühür ile ticari faaliyetlerini gerçekleştirebilmelerinde herhangi bir engel bulunmuyor.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler