Sivil Havacılık 2020 Yılı Hizmet Tarifesinde Yüzde 50 İndirim

Son Güncellenme Tarihi: 13.04.2020 |

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü 2020 yılı hizmet tarifesinde yüzde 50 indirim yapıldığını duyurdu.

Sivil Havacılık 2020 Yılı Hizmet Tarifesinde Yüzde 50 İndirim
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü 2020 yılı hizmet tarifesinde yüzde 50 indirim yapıldığını duyurdu.


Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından COVİD-19/Coronavirüs salgını nedeniyle uçuşların durdurulduğu havacılık sektörünün mali olarak desteklenmesi amacıyla 2020 yılı hizmet tarifesinde yüzde 50 indirim yapıldı.

Duyuruda; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün havacılık sektörüne sunduğu hizmetlerden aldığı ücretleri içeren ve 24.12.2019 tarihli Bakanlık Oluru ile yürürlüğe giren “2020 Yılı Hizmet Tarifesi” 'nde indirim yapılması kararı alındığı bildirildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca 24.03.2020 tarihinde balon işletmelerine ait ruhsat ve temdit ödemeleri bir yıl ertelendiği, 25 Mart 2020 tarihinde ise Resmi Gazete'de yayımlanan Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik 'te değişiklik yapılarak, açığa alınıp kullanılamayan biletlerin ücret iadelerinin yapılması güvence altına alındığı diğer taraftan havayollarından nakit çıkışı düzenlendiği ifade edildi.

Havacılık sektörünü içinde bulunduğu bu zor süreçte desteklemek amacıyla havalimanı işletmeleri, terminal işletmeleri ile yer hizmetleri kuruluşlarının bu yıl içinde ödemeleri gereken ruhsat ve temdit bedellerine erteleme getirilirken tarifede yer alan diğer hizmetlerin bedelleri ise yarıya indirildi.


Duyuruda ayrıca; 09.04.2020 tarihinden başlamak üzere yapılan başvurularda indirim uygulaması Hizmet Tarife Ödeme Sisteminden (https://takas.shgm.gov.tr) başlatılacağı, önceki tarihlerde yapılan ödemelerden iade işlemi yapılamayacağı vurgulandı.

Erteleme kapsamında yer alan işletmelere resmi yazı ile duyuru yapılacağı belirtildi.

2020 yılı hizmet tarifesine ulaşmak için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri