Sunday Times: "May Brexit'e Sert Geçiş Yapabilir"

Son Güncellenme Tarihi: 16.01.2017 |

Sunday Times: "May Brexit'e Sert Geçiş Yapabilir"

Sunday Times: "May Brexit'e Sert Geçiş Yapabilir"

İngiliz Sunday Times gazetesi, İngiltere Başbakanı Theres May'in Avrupa Birliği'nden çıkış planı olan Brexit'i 'sert bir şekilde' uygulayabileceğini öne sürdü.

Gazete haberinde May'in ülkenin sınır ve kanunları üzerinde kontrolü pekiştirmek amacıyla Avrupa Birliği'nin (AB) mal ve hizmetler için ortak pazarını terk etmek istediği ifade edildi. İngiliz Sterlini'nin Ekim ayından bu yana Dolar karşısında en düşük seviyeye inmesi, yatırımcıları Brexit'in uygulanma şekli konusunda tedirgin edebilir. Analistler, bankacıların, yatırımcıların ve şirket yöneticilerinin May'in AB'den çıkış sürecinde sosyal meseleleri ekonomik büyümenin önüne koyacağı algısına kapılabileceğine dair uyarıda bulunuyor.

İngiltere, Brexit planını yeni yılda açıklayacak Hükümet yetkilileri, May'in Salı günü yapacağı konuşma hakkında Sunday Times'a ipucu da verdi. Yetkililer İngiliz Başbakanı'nın 'piyasa düzeltmeye' yönelik konuşacağını ifade etti. Başbakanlık ofisinden yapılan başka bir açıklamada May'in konuşmasında, Brexit konusunda ayrışan seçmenlerin Brexit'in başarıya ulaşması için birleştiğini belirteceği söylendi.

"ANA AKIM EKONOMİK DÜŞÜNCEDEN VAZGEÇERİZ"

Öte yandan Maliye Bakanı Philip Hammond, Alman gazetesi Welt am Sonntag'a konuştu. Hammond, yaptığı açıklamada Brexit sonrası AB ile anlaşma sağlanamadığı takdirde İngiltere'nin "ana akım ekonomik ve sosyal düşünceyi" terk etmeye olumlu baktığını kaydetti.

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/avrupa/201701161026781560-brexit-ingiltere-may/

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler