“Tabloya Yalnızca Transit Geçen Sigaranın Bilgileri İşlenecek”

Son Güncellenme Tarihi: 1.12.2021 |

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü, “Sigara Transiti Hakkında” bir yazı yayımladı. Buna göre, söz konusu tablolara yalnızca Türkiye'yi transit olarak geçen sigara cinsi eşyanın bilgileri işlenecek.

“Tabloya Yalnızca Transit Geçen Sigaranın Bilgileri İşlenecek”

Yazıda; daha önceki yazılarında, Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Bölgesi üzerinden transit olarak geçen sigara cinsi eşyanın Türkiye’ye yasadışı yollarla girişinin engellenmesi ve sigara cinsi eşya sevkiyatlarının hareket gümrüğünden sevk edildiği şekliyle varış gümrüğüne ulaşmasını teminen araçlara ATS takılması dahil bütün gerekli tedbirlerin alınmasının istendiği hatırlatıldı. Ayrıca sigara cinsi eşyanın sevkiyatına ilişkin bilgilerin iletilen şablona uygun şekilde haftalık olarak hazırlanarak takip eden haftanın Salı günü mesai bitimine kadar Gümrükler Genel Müdürlüğüne gönderilmesinin istenildiği anımsatıldı.

Konuya ilişkin olarak Bölge Müdürlüklerinden alınan tablolarda, Türkiye Gümrük Bölgesini transit olarak geçen eşyanın yanı sıra, ihracat beyannamelerinin bağlandığı transit beyannamelerinin de söz konusu tablolara eklendiği iletildi.

Bu kapsamda söz konusu tablolarda yalnızca, Türkiye Gümrük Bölgesi'ni transit olarak geçen sigara cinsi eşyanın bilgilerinin ilgili tabloya işlenerek (gümrük müdürlükleri toplu olarak tek bir tabloda yer alacak şekilde) Gümrükler Genel Müdürlüğüne iletilmesi ve eğer bildirilecek bir işlem yoksa herhangi bir yazışmaya mahal verilmemesi gerektiği bildirildi.

Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler