“Tarım ve Gıdada İhracat Pazarlarımızı Geliştirmeliyiz”

Son Güncellenme Tarihi: 3.01.2018 |

“Tarım ve Gıdada İhracat Pazarlarımızı Geliştirmeliyiz”

“Tarım ve Gıdada İhracat Pazarlarımızı Geliştirmeliyiz”
Türkiye’nin mevcut ihraç ürünleri içerisinde tarım ve gıda ürünlerinin önemine dikkat çeken MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, “Tarım ve gıda ürünlerini, ihracatımızın daha geniş bölgelere yayılması açısından son derece önemli görüyoruz. Türkiye bugün Avrupa’dan Amerika’ya kadar birçok ülkeye, geniş ürün skalasıyla gıda ürünleri ihraç ediyor. Ancak bununla kesinlikle yetinmemeli, tarım ve gıda ürünlerindeki ihracatımızı artırmak amacıyla ihracat pazarımızı geliştirmeliyiz” dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Aralık ayı dış ticaret, şirket ve esnaf geçici idari verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"2017 rekorlar yılı”
GTB’nin açıkladığı verilerin, 2017 yılının Türkiye ekonomisi için adeta rekorlar yılı olmaya devam ettiğini gösterdiğine vurgu yapan Kaan, şunları kaydetti:

“Yılın ilk iki çeyreğinde sırasıyla yüzde 5,3 ve yüzde 5,4 büyüyen ekonomimiz, üçüncü çeyrekte yüzde11,1’le çok güçlü bir performans sergilemişti. Büyüme oranlarındaki sıçramaya paralel olarak yıl genelinde toplam ihracatın 157,1 milyar dolara çıkması ve tarihin en yüksek ikinci seviyesine ulaşması, Türkiye ekonomisi için bir diğer sevindirici gelişme oldu.

MÜSİAD olarak birçok vesileyle dile getirdiğimiz gibi; orta ve uzun vadede güçlü büyüme performansımızı sürdürmeyi hedefliyorsak, ihracatın mutlak suretle artırılması ve dış talebin büyümeye katkısının kalıcı bir şekilde pozitife dönmesi gerekiyor.

Tarım ve gıda ürünleri ihracatı
Türkiye’nin mevcut ihraç ürünleri içerisinde tarım ve gıda ürünleriyle birlikte, yüksek teknolojili ürünlerin önemi oldukça büyük. Tarım ve gıda ürünlerini, ihracatımızın daha geniş bölgelere yayılması açısından son derece önemli görüyoruz.

Türkiye bugün Avrupa’dan Amerika’ya kadar birçok ülkeye, geniş ürün skalasıyla gıda ürünleri ihraç ediyor. Ancak bununla kesinlikle yetinmemeli, tarım ve gıda ürünlerindeki ihracatımızı artırmak amacıyla ihracat pazarımızı geliştirmeliyiz.”

Dış ticarette bugün gelinen aşamada, yüksek teknolojili ürünlerin toplam ihracat içerisindeki payının ise maalesef düşük bir seviyede olduğunu dile getiren MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, “Bu payı artırabilmek için yüksek teknolojili sanayilerde yatırım ve üretim, ihracat odaklı olarak daha kapsamlı desteklenmelidir. İhracatçımıza sağlanacak bu imkânlarla, önümüzdeki dönemde ihracatta 157,1 milyar dolarlık mevcut seviyenin de aşılacağına ve net dış talebin ekonomik büyümeye olan katkısının artacağına inanıyoruz” dedi.

Kaynak: https://www.gidahatti.com/tarim-ve-gidada-ihracat-pazarlarimizi-gelistirmeliyiz-92239/
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler