Tasfiye Halindeki Satışı Gerçekleştirilmeyen Eşyaların Geri Dönüşümü

Son Güncellenme Tarihi: 16.09.2019 |

Tasfiyelik Hale Gelip Satışı Gerçekleştirilemeyen Eşyaların Geri Dönüşüme Gönderilmesi hakkında yazı paylaşıldı.

Tasfiye Halindeki Satışı Gerçekleştirilmeyen Eşyaların Geri Dönüşümü
Tasfiyelik Hale Gelip Satışı Gerçekleştirilemeyen Eşyaların Geri Dönüşüme Gönderilmesi hakkında yazı paylaşıldı.

İlgili yazıda Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınan 31 Temmuz tarihli yazıda tasfiyelik hale gelen tekstil ve konfeksiyon eşyalarının "20 01 11- Tekstil ürünleri" atık kodu ile, plastik eşyaların ise "20 01 39- Plastikler" atık kodu ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığından R3- Solvent olarak kullanılmayan organik maddelerin ıslahı/geri dönüşümü (kompost ve diğer biyolojik dönüşüm prosesleri dahil) yöntemine göre Geçici Faaliyet Belgesi veya Çevre Lisansı almış atık işleme tesislerinde geri kazanımının yapılması uygun görüldüğü belirtildi.

Bilgiler Bakanlık Sayfasında Yer Alıyor

Aynı zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Çevre İzin ve Lisans Belgesi düzenlenen atık işleme tesislerinin iletişim bilgileri bakanlık resmi adresinde yayımlandığı belirtildi.

Söz konusu eşyaya ilişkin olarak tespit ve tahakkuk belgelerindeki kıymetin eşyanın atık nitelikte olduğu dikkate alınarak revize edilmesi gerekli.

E-ihale İle Satış İçin Hazırlıkların Yapılmalı 

Özel yolla tasfiye kararının alınması ve e-ihale sistemi üzerinden gerçekleştirilecek satış için gerekli hazırlıkların yapılması gerekiyor.

İhale ilanı başlığında ilgili eşya adının başında "Atık" ifadesine yer verilmesi, ihale özel şartlarında ise söz konusu eşyanın atık olarak teslim edileceği, tekstil ve konfeksiyon eşyaların ihalelerinde "20 01 11- Tekstil ürünleri" atık kodu ile, plastik eşyaların ihalelerinde ise "20 01 39- Plastikler" atık kodu ile yalnızca Çevre ve Şehircilik Bakanlığın'dan bu kodlarla lisans almış tesislerine teslim edileceği şartına yer verilmesi gerekiyor.

Eşyanın teslim aşamasında ise firmalardan anılan kodlarda çevre lisansına sahip olduğunu belirtir belge ibrazının istenilmesi ve web adresi üzerinden "Atık Kodları" bölümünde ilgili atık kodları ile söz konusu belgelerin kontrol edilmeli.

İlgili yazıya ulaşmak için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler