Taşımacılığın Yeni Yüzü Tesla Gemileri 2018'de Suya İniyor

Son Güncellenme Tarihi: 16.01.2018 |

Taşımacılığın Yeni Yüzü Tesla Gemileri 2018'de Suya İniyor

Taşımacılığın Yeni Yüzü Tesla Gemileri 2018'de Suya İniyor
Gemicilik endüstrisi sitesi The Loadstar’a açıklama yapan Port Liner CEO’su Ton van Meegen, ilk elektrikli otonom gemilerin bu yıl hizmete alınacağını aktardı. Bu gemiler Amsterdam, Antwerp ve Rotterdam limanları arasında çalışacak.

Farklı boylarda inşa edilmekte olan gemilerin en büyüğü 280 standart boy konteyner taşıma kapasitesine sahip. Hollanda’nın dar kanallarına uygun tasarlanmış gemiler sayesinde, bölgede iş yapan 23 bin adet dizel kamyonun trafikten kaldırılması ve çevreyi kirletmesinin engellenmesi planlanıyor.

Port Liner ilk elektrikli otonom gemisini 2018’de suya indirecek

‘Tesla Gemileri’ de denilen bu yeni nesil yük gemilerinin ilki 2018’in Ağustos ayında Hollanda’daki Wilhelmina kanalında devreye alınacak. Bu sene içinde toplamda 6 yük gemisinin hizmete girmesi planlandı. Gemilerin batarya altyapısı özel tasarlanmış bir konteyner sistemi ile sağlanıyor. Batarya sistemi modüler ve varolan gemilerin elektrikliye dönüştürülmesini de kolaylaştırması hedeflendi.

Gemiler limandayken temiz enerji dağıtım şirketi Eneco tarafından kurulacak istasyonlarda şarj edilecek.

Port Liner’ın yeni elektrikli gemi projesi toplamda 100 milyon Euro’luk dev bir program. Ayrıca Avrupa Birliği’nden alınan 7 milyon Euro’luk özel bir yatırım ile desteklenmekte. Bu program Avrupa limanlarının modernize edilmesi ve verimliliğinin artırılması için başlatılmış.

Hollanda’nın Antwerp liman idaresi kurumu da projeye 200 bin Euro yatırım yapmış durumda. Van Meegen açıklamasında çeşitli Avrupa limanları arasında gidip gelen yaklaşık 7 bin 300 yük gemisi olduğunu ifade ediyor. Bu gemilerin yaklaşık 5 bin kadarı Belçikalı ve Hollandalı firmalar tarafından işletilmekteymiş. Firma yılda 500 elektrikli otonom gemi üreterek bunların hepsini maksimum 50 yılda dönüştürmek niyetinde olduğunu belirtiyor.

Kaynak: http://www.denizhaber.com.tr/tesla-gemileri-2018-yilinda-suya-indiriliyor-haber-78904.htm
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler