Tayland'a Elma İhracatı İçin Uyulması Gereken Şartlar

Son Güncellenme Tarihi: 30.07.2020 |

Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü “Tayland' a Elma İhracatı” hakkında bir yazı yayımladı.

Tayland'a Elma İhracatı İçin Uyulması Gereken Şartlar
Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü “Tayland' a Elma İhracatı” hakkında bir yazı yayımladı.

Yazıda; Türkiye’den Tayland’a elma ihracatına yönelik çalışmalar ve teknik ziyaret sonrası yapılan değerlendirmeler doğrultusunda, Tayland Tarım Bakanlığı’nca Türkiye’den elma ithalatının gerçekleştirilebileceğinin onaylandığı anımsatıldı.

“Elmaya Tayland Vizesi” haberimize ulaşmak için tıklayınız.


Tayland tarafından "Türkiye Cumhuriyeti'nden Elma Meyvesi İthalat Şartlarına İlişkin Protokol" yazısı alındığı bildirildi. Elma ihracatının, protokoldeki ithalat şartlarına göre Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan denetimler ve oluşturulan kayıtlar doğrultusunda, Tayland tarafına elma üretim alanları olarak önerilen ve ihracat öncesinde Tayland Tarım Bakanlığınca onaylanan bölgelerden sağlanacağı ifade edildi. Buna göre Elma Bahçesine Ait Denetim Formuna kaydedilecek olan meyve bahçeleri üreticileri iyi tarım uygulamaları (GAPcert (Good Agricultura Practices (GLOBALGAP)) sertifikasyonuna sahip olması gerektiği bildirildi.

Tayland'a elma ihracatı ile ilgili paketleme tesislerinin de Paketleme ve Soğuk İşlem Denetim Formuna göre ihracata başlamadan önce Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından denetimi ve kayıt altına alınması gerektiği belirtildi. Ambalajların tescilinden önce Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından paketleme tesislerinde denetim yapılacağı ve bu denetimin en az yılda bir kez gerçekleştirileceği, Standart İşletme Prosedürüne (SOP) sahip paketleme tesislerinin tüm belgelerin muhafazasından da sorumlu olacağı ifade edildi.


Yazıda devamla, Ambalajlarda izlenebilirliğin sağlanması için gerekli bilgiler her kutuda İngilizce olarak Protokolde belirtilen şekilde bilgiler yer alması gerektiği, ihraç edilecek her elma kutusu üzerinde "EXPORT TO THAILAND" ifadesinin görünmesi gerektiği bildirildi.

Nakliye aşamasında Soğuk Uygulama İşlemi Prosedürüne uygun olarak gerçekleştirilecek olan soğuk uygulama işlemi için kalibrasyon sertifikasının her konşimentoya eşlik etmesi gerektiği belirtildi.

"Türkiye Cumhuriyeti'nden Elma Meyvesi İthalat Şartlarına İlişkin Protokol"e uygun olarak gerçekleştirecek denetimler sonrasında üretim alanları ve paketleme tesisleri için; “Elma üretim alanları denetim formu” ve “Paketleme tesisleri ve soğuk uygulama işlemi denetim” formu hazırlanmak suretiyle başvuruların üretici ve ihracatçı alınarak en geç 05.08.2020 tarihine kadar Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğüne iletilmesi gerektiği bildirildi.


Türkiye Cumhuriyeti' nden Elma Meyvesi İthalat Şartlarına İlişkin Protokole ulaşmak için tıklayınız.

Soğuk Uygulama İşlemi Prosedürü Talimatına ulaşmak için tıklayınız.

Taahhütnameye ulaşmak için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler