TCMB’nin Faiz Kararı Sonrası Dolar/TL Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesini Gördü

Son Güncellenme Tarihi: 23.09.2021 |

TCMB’nin politika faizini yüzde 18’e indirmesinin ardından Türk Lirası’nda hızlı bir değer kaybı yaşandı. Kararın ardından güne 8,65 seviyesinde başlayan Dolar/TL kuru, 8,80’in üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

TCMB’nin Faiz Kararı Sonrası Dolar/TL Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesini Gördü

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini yüzde 19’dan yüzde 18 seviyesine indirdi.

100 baz puanlık indirme kararının ardından TL’deki değer kaybı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Karar sonrası ilk tepki olarak 8,65 düzeyinden 8,80 seviyesini gören Dolar/TL kuru ilerleyen saatlerde 8,8021 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Piyasanın beklentisi eylül toplantısında faizin sabit tutulması yönündeydi.

TCMB’den yapılan basın duyurusunda, PPK’nın politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 19’dan yüzde 18’e indirilmesine karar verdiği belirtildi.

Faizi indirme kararında; enflasyonda son dönemde gözlenen yükseliş; gıda ve ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve açılmaya bağlı talep gelişmelerinin etkili olduğu ifade edildi.

Kurulun, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirdiği; bu çerçevede para politikası duruşunda güncellemeye ihtiyaç bulunduğu değerlendirmesinin yapıldığı ve politika faizinde indirim yapılmasına karar verildiği aktarıldı.

Haber: Elif TURAN
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler