Temmuz Ayı İhraç Ürünlerin Üretici Fiyatları Belli Oldu?

Son Güncellenme Tarihi: 21.08.2019 |

İhraç edilen ürünlerin üretici fiyatları verileri yayımlandı. Üretici fiyatlarındaki değişim son aylarda olduğu gibi Temmuz ayında da düşüş gösterdi.

Temmuz Ayı İhraç Ürünlerin Üretici Fiyatları Belli Oldu?
İhraç edilen ürünlerin üretici fiyatları verileri yayımlandı. Üretici fiyatlarındaki değişim son aylarda olduğu gibi Temmuz ayında da düşüş gösterdi.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi, Temmuz 2019 verilerini açıkladı. Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2019 yılı
Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 2,33 düşüş yaşadı.

 Verilere göre bir önceki yılın Aralık ayına göre ise yüzde 6,88, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,32 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 36,98 artış gösterdi. Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 1,27, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 2,36 düşüş olarak gerçekleşti.


Temmuz 2019’da yurt dışı üretici fiyatlarında bir önceki aya göre en fazla düşüş; yüzde 4,41 ile bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler, yüzde 4,14 ile kimyasallar ve kimyasal ürünler, yüzde 4,10 ile içecekler sektöründe gerçekleşti. Buna karşılık, kok ve rafine petrol ürünleri yüzde 3,03, diğer mamul eşyalar yüzde 0,25 ile bir önceki aya göre endeksin arttığı alt sektörler oldu.Haziran Ayı Verileri de Düşüşü İşaret Ediyor
İhraç edilen ürünlerin üretici fiyatları Haziran ayında da düşüş yaşanmıştı. Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2019 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 3,24 düşüş göstermişti.

Fiyatlarda Son Yükseliş Ne Zaman Oldu?
YD-ÜFE, 2019 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 3,44 yükseldi. Bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,45, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 32,24 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 39,82 artış göstermişti.

Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri