THD: Gıda Ve Faturalarda KDV Ve ÖTV Kalksın

Son Güncellenme Tarihi: 6.02.2017 |

THD: Gıda Ve Faturalarda KDV Ve ÖTV Kalksın

THD: Gıda Ve Faturalarda KDV Ve ÖTV Kalksın

Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, mobilyada KDV’nin indirildiğini, beyaz eşyada ise ÖTV’nin 30 Nisan’a kadar sıfırlandığını hatırlatarak, “Tüketiciler olarak su, gıda, elektrik, doğalgaz, telefon gibi temel mal ve hizmetlerde KDV ve ÖTV gibi dolaylı vergilerin sürekli olarak sıfırlanmasını istiyoruz” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, 3 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile 30 Nisan 2017 tarihine kadar mobilyada KDV oranının yüzde 8’e düşürüldüğünü, elektrikli cihazlarda ise ÖTV oranının sıfırlandığını hatırlattı.

Aynı karar ile ön ödemeli konut satışlarında damga vergisinin; yatlar, kotralar, tekneler ve gezinti gemilerinde ise uygulanacak ÖTV oranının sıfıra indirildiğini bildiren THD Başkanı Turhan Çakar, şöyle devam etti:

“Bu değişiklikler ile dünyanın en adaletsiz vergileri olarak adlandırılan KDV ve ÖTV’nin dar gelirli tüketicilerin en temel gereksinimleri olan su, gıda, elektrik, doğal gaz, telefon gibi mal ve hizmetlerden tamamen kaldırılması yerine, sektörleri kurtarıcı indirimler yapılmaktadır. Bu uygulama, sosyal hukuk devleti anlayışına ve tüketici haklarına ne kadar uygundur?

Tüketiciler olarak sormak istiyoruz: Hangi memur, işçi, işsiz, yoksul ve dar gelirli, küçük esnaf yat, kotra, tekne ve gezinti gemisi alabilir? Türkiye, dünyada en adaletsiz tüketici vergisi olarak adlandırılan KDV, ÖTV gibi dolaylı vergilerde en yüksek olduğu iki ülkeden biridir. Ayrıca, Türkiye en çok vergi kaçırılan ülkelerin de baş sıralarındadır. Bu çelişki bir an önce giderilmeli ve gerekli tüm önlemler alınmalıdır.

Tüketici hükümetten ne istiyor?

Biz tüketiciler olarak sosyal devlet anlayışıyla tüketici haklarına uygun olarak vergi ve ekonomik politikaların uygulanmasını ve düzenlemeler yapılmasını istiyoruz. ‘Vur abalıya’ anlayışı ve politikasının terkedilmesini ve dünyanın en haksız vergilerinin dar gelirli ve yoksul tüketicilerin sırtından kaldırılmasını istiyoruz.

Bu nedenle, dar gelirli tüketicilerin en temel haklarından ve gereksinimlerinden olan ve erişimde zorlandıkları su, gıda, elektrik, doğal gaz ve telefon gibi mal ve hizmetlerde KDV ve ÖTV’nin herhangi bir süre sınırlaması olmaksızın sıfıra indirilmesi için bir düzenleme yapılmasını tüketiciler olarak Hükümetten istiyoruz.”

Kaynak: http://www.gidahatti.com/thd-gida-faturalarda-kdv-otv-kalksin-75223/

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler