Ticaret Anlaşması Mayısta Hazır

Son Güncellenme Tarihi: 19.04.2019 |

ABD ile Çin arasında sonuca kavuşmak üzere olduğu sızdırılan ticaret anlaşmasının nihayet mayıs başında açıklanması amaçlanıyor.

Ticaret Anlaşması Mayısta Hazır
ABD ile Çin arasında sonuca kavuşmak üzere olduğu sızdırılan ticaret anlaşmasının nihayet mayıs başında açıklanması amaçlanıyor.

Kaynaklara göre konu hakkında ABD ve Çin yetkilileri, Mayıs başında ticaret anlaşmasına varma çabasıyla daha fazla yüz yüze görüşme planlıyor.

Anlaşma Mayıs Sonunda

Buna göre ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Mayıs sonunda ticaret anlaşmasını imzalayacak.ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ile Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in 29 Nisan haftasında Beijing’e gitmeyi planladığını aktaran kaynaklara göre sonraki hafta, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He müzakereler için Washington’da bulunacak.

Kaynaklara göre yetkililer, Liu’nun Washington seyahati sırasında tarafların ticaret anlaşmasına vardığını ve muhtemelen Mayıs sonunda gerçekleştirilecek imza töreninin detaylarını açıklamak istiyor.

Global Ticaret Savaşına Dönüşmüştü

Trump iktidara geldikten kısa bir süre sonra seçim kampanyasında söylediklerini hayata geçirmeye başlamış ve hem Çin, hem AB hem de Meksika gibi NAFTA ülkelerine ek gümrük vergileri koymayı tartışmaya başlamıştı.

Trump’ın amacı bu ülkelerle açık veren dış ticaret dengesini gümrük vergileriyle kapatmak ve oralarda imalat yapan Amerikan şirketlerini yeniden yurt içinde üretim yapmaya teşvik etmekti.

Gümrük vergilerini fiilen koymaya başlayan Trump bu kez başta Çin, diğer ülkelerden de benzer şekilde gümrük cevabı ile karşılaşınca, iş bir ticaret savaşına dönmüştü.

Karşılıklı gümrükler, suçlamalar, gerilimler biraraya gelince dünya ticareti, büyümesi ardından da bıorsalar sarsıntı geçirmeye başlamış; küresel bir resesyon konuşulur olmuştu.

Bunun sonucu anlaşmaya çalışan taraflar geçen aralık ayında ABD-Çin arasında bir cins ateşkes ilan etmişlerdi. O zamandan beri daha uzlaşmacı bir tonda yürüyen müzakereler hakkında arka arkaya bazı olumlu haberler gelmesine rağmen kesin sonuç çıkmamıştı.

Kaynak: www.paraanaliz.com

Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler