Ticaret Bakanı Pekcan Esnaf ve Sanatkarlar İçin Normalleşme Adımlarını Değerlendirdi

Son Güncellenme Tarihi: 1.06.2020 |

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kovid-19 salgını sürecinden normalleşme dönemine geçiş kapsamında birçok esnaf ve sanatkarın ticari faaliyetlerine kaldığı yerden devam edeceğini belirtti.

Ticaret Bakanı Pekcan Esnaf ve Sanatkarlar İçin Normalleşme Adımlarını Değerlendirdi
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kovid-19 salgını sürecinden normalleşme dönemine geçiş kapsamında birçok esnaf ve sanatkarın ticari faaliyetlerine kaldığı yerden devam edeceğini belirterek, "Bu süreçte devletimizin sağladığı pek çok imkan ve desteklerle esnafımızın işlerinin kısa sürede yeniden canlanmasını ve ekonomik aktivitenin eskiye dönmesini bekliyoruz." dedi.


Tüm dünyanın karşı karşıya kaldığı salgın sırasında yaşananların günlük ekonomide esnafın ne kadar önemli ve kritik bir yer tuttuğunu bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Pekcan, pek çok ürün ve hizmeti tüketiciye yerinde ve doğrudan sunan esnaf ve sanatkarın gerek istihdamın korunması gerekse iktisadi faaliyetlerin devamlılığının sağlanmasındaki önemine dikkati çekti.

Türkiye'nin sağlık alanında verdiği mücadelenin benzerini ekonomik alanda da verdiğini ifade eden Pekcan, "Hem sağlık hem de ekonomik mücadelemizde dünya genelindeki birçok ülkeye kıyasla oldukça iyi bir noktadayız." dedi.

Türkiye'de bugün itibariyle yaklaşık 2 milyon esnaf ve sanatkarın faaliyet gösterdiğini anlatan Pekcan, normalleşme sürecinin ilk aşamasında alışveriş merkezleri, berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin, giyim, ayakkabı, çanta, züccaciye gibi ürünlerin satıldığı işletmelerin ticari faaliyetlerine başladığını kaydetti.

Pekcan, birçok esnaf ve sanatkarın ticari faaliyetlerine kaldığı yerden devam edeceklerini belirterek, "Bu süreçte devletimizin sağladığı pek çok imkan ve desteklerle, vatandaşlarımızın da rutin tüketim alışkanlıklarına geri dönmesiyle, esnafımızın işlerinin kısa sürede yeniden canlanmasını ve ekonomik aktivitenin eskiye dönmesini bekliyoruz." ifadesini kullandı.


Tüm dünyayı etkileyen salgına karşı verilen mücadeleden ticaret kesiminin mümkün olan en az hasarla çıkması için devletin bütün imkanlarını seferber ettiğini kaydeden Pekcan, bu çerçevede Hazine ve Maliye ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlıklarının esnafı rahatlacak çeşitli destek paketleri açıkladıklarını hatırlattı.
Halkbank kaynaklarından piyasaya arz edilen Esnaf Destek Paketi kapsamında bugüne kadar 606 bin 545 esnaf ve sanatkara 15 milyar 35 milyon lira tutarında kredi kullandırıldığını ifade eden Pekcan, bu kredilerin, içinden geçilen bu zor dönemde iş yerlerini kapatmak zorunda kalan esnafa nefes aldırdığını vurguladı.

Normalleşmenin kademeli olarak başladığını belirten Pekcan, bu dönemde ekonomik faaliyetler devam ederken korunma tedbirlerine de azami dikkat edilmesinin önemine işaret etti.

Her esnafın faaliyetlerini yürütürken uyması gereken kurallar bulunduğunu anlatan Pekcan, esnaf ve sanatkarıların, faaliyetlerini sürdürürken Kovid-19'a yönelik alacakları tedbirler konusunda bilgilendirildiklerinin kaydeden Pekcan bu süreçte esnafın, 'maske, mesafe ve temizlik' tedbirlerine sonuna kadar riayet edeceğinden kuşku duymadıklarını dile getirdi.

Pekcan, bu süreçte kredi işlemlerinin daha hızlı yürümesi ve kırtasiyeciliğin azalması için, esnaf sicil tasdiknameleriyle mesleki faaliyet belgelerinin Bakanlığın E-Esnaf ve Sanatkar Veri Tabanı'ndan (ESBİS) temin edilmesini sağladıklarını ifade ederek, ayrıca Sanal Ticaret Akademisi, Facebook çevrim içi eğitim gibi portallarla esnaf ve sanatkara e-ticaret ve ihracat alanında verdikleri dijital eğitimlere hız verdiklerini söyledi.


Bakanlık olarak "E-Ticaret Olarak KOBİ'lerin Yanındayız" dayanışma kampanyasını da başlattıklarını anımsatan Pekcan, "Bu kampanyaya birçok e-ticaret platformu destek verdi. Bu sayede pazarlama sıkıntısı çeken esnafımızın e-ticaretin imkanlarından da faydalanarak, büyümesini ve kurumsallaşmasını, emeklerinin karşılığının alabilmelerini arzu ediyoruz." dedi.

Bakan Pekcan, verdikleri destek ve eğitimlerle ekonominin can damarı esnafın her zaman yanında olduklarını belirterek, "Omuz omuza vererek bu mücadelenin kazananı biz olacağız." ifadesini kullandı.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler