Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik

Son Güncellenme Tarihi: 12.10.2019 |

Bugün yayımlanan Resmi Gazete'de Ticari Reklam ve Haksız Ticari uygulamalar yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik yer aldı.

Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik
Bugün yayımlanan Resmi Gazete'de Ticari Reklam ve Haksız Ticari uygulamalar yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik yer aldı. 


İlgili yönetmelikte, Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinin 15 inci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin sonuna aşağıdaki cümlenin eklendiği belirtildi. İlgili cümle; “Ürünle birlikte hediye edilen promosyonun tüketiciler tarafından kolay bir şekilde edinilebilmesi amacıyla promosyonu düzenleyen tarafından her türlü etkin yöntemin sağlanması zorunludur.”

Aynı Yönetmeliğin 24/A maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirildi. “(3) Aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıdaların satışını artırmaya yönelik uygulamalar kapsamında, çocuklar hedef alınarak, asıl ürünün dışında çocukların ilgi alanlarına ve beğenilerine yönelik ürünler, ürünle birlikte ayrıca hediye olarak verilemez.”

Aynı Yönetmeliğin 27 nci maddesinin dokuzuncu fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirildi. “(9) Yetkili makamlardan izin alarak faaliyet gösteren silah üreticisi ve satıcılarının; ilgili mevzuatında yer alan hükümlere aykırı olmamak koşuluyla kendilerine ait kurumsal internet sitelerinde yaptıkları tanıtımlar ve fuarlara katılım için hazırladıkları materyaller ile özel olarak avcılık ve atıcılık üzerine tematik yayın yapan mecralarda yayınladıkları reklamlar hariç olmak üzere, her türlü ateşli veya ateşsiz silah ile bunların üreticisi ve satıcısının reklamı yasaktır.”


Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Mevzuat Haberleri