TİM Başkanı Gülle Dış Ticaret Rakamlarını Değerlendirdi

Son Güncellenme Tarihi: 4.05.2021 |

Ticaret Bakanlığı ve TİM tarafından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklanan Nisan ayı dış ticaret rakamlarının ardından TİM Başkanı İsmail Gülle rakamlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

TİM Başkanı Gülle Dış Ticaret Rakamlarını Değerlendirdi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle’nin katılımıyla gerçekleşen Nisan ayı dış ticaret rakamlarının açıklandığı basın toplantısında Bakan Muş’un ardından konuşma yapan Gülle, rakamlara dair değerlendirmelerde bulunarak ihracat hedeflerinden bahsetti. Gülle’nin konuşmasından satır başları ise şöyle:

“Yılbaşından beri toplam ihracatımız 68 milyar doları, son 6 ayda ise 102 milyar doları aşarak 102 milyar 686 milyon dolara ulaştı. Bugün ise, Cumhuriyet tarihimizin en yüksek nisan ayı ihracatını gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Böylece, ardı ardına son beş ayda ihracat rekoru kırmış olduk. İhracat ailemiz her zaman daha ileriyi, daha yükseği hedefliyor. Nisan ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 109'luk artışla, 18 milyar 766 milyon dolar oldu. Bu rakam, tarihimizin en yüksek nisan ayı ihracat rakamına eriştiğimizi gösteriyor. Aynı zamanda bu ay, Mart 2021'den sonra Cumhuriyet tarihinde en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ikinci ay oldu.”

“Yıllık 184 milyar dolar hedefinden çok daha yükseklere ulaşacağız”
Türk ihracatçısının millî menfaatlerin tamamına hizmet eden bir inançla çalıştığına ve üzerine düşen tüm vazifeleri hakkıyla yerine getirdiğini dile getiren Gülle “Geçtiğimiz yıl bahar ayları, pandeminin ilk şokunu göğüslediğimiz aylar oldu. Tüm dünyada ticaretin neredeyse durduğunu gördük. Baz etkisini ortadan kaldırmak adına, aylık ihracatımızın 2019'un nisan ayına göre değişimine baktığımızda, yüzde 22,3'lük bir artış görüyoruz. 2021'in ilk dört ayında ise ihracatımız, yüzde 33,1'lik artışla 68 milyar 752 milyon dolar oldu. Rakamlar gösteriyor ki, inşallah yıllık ihracat hedefimiz olan 184 milyar dolardan çok daha yüksek rakamlara, 200 milyar dolarlara hep birlikte, yakın zamanda ulaşacağız. Tüm bu başarıların arkasında, büyük bir emek yatıyor. Bugün hâlâ pek çok ihraç pazarımız tam anlamıyla açılmamış olmasına rağmen nisan rekoru; 100 bin ihracatçımızın her birinin, tarihe miras bırakacağı önemli bir eser” diye konuştu.

“Türk ihracatçısının başarıları tarihe altın harflerle yazılacak”
Bu yıla ihracatla damga vurmanın; 2021'i ihracat yılı yapmanın zamanı geldiğini belirten Gülle, şunları söyledi:
“İnanıyorum ki; pandemi döneminde Türk ihracatçısının elde ettiği başarılar iktisat tarihine altın harflerle yazılacak. Bu büyük başarılar, daha çok çalışmak ve ihracatçımız için yeni projeler gerçekleştirmek adına bizleri de oldukça heyecanlandırıyor. Geçtiğimiz yıl nisan ve mayıs ayları, küresel ticaretin ve ihracatımızın en zorlu aylarıydı. Bu anlamda, nisan ayı bizim için ayrı bir önem arz ediyor.”
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri