TİM'de KOSGEB İle Güç Birliği

Son Güncellenme Tarihi: 16.09.2019 |

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracata yeni başlayacak KOBİ'lerin ihtiyaçlarına cevap verebilmek için KOSGEB ile güçlerini birleştirdi.

TİM'de KOSGEB İle Güç Birliği
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracata yeni başlayacak KOBİ'lerin ihtiyaçlarına cevap verebilmek için KOSGEB ile güçlerini birleştirdi.

TİM Başkanı İsmail Gülle ve KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank'ın katıldığı törenle “TİM-KOSGEB İhracata İlk Adım Seferberliği İşbirliği Protokolü”nü imzaladı.

“Hedef 3,5 Milyon KOBİ’nin İhracat Ailesine Katmak”

TİM olarak en büyük hedefinin 3,5 milyon KOBİ'nin ihracat ailesine katılması olduğunu belirten TİM Başkanı İsmail Gülle,“ İhracata başlamak isteyen KOBİ'lerimizin uluslararası arenaya çıkarmak üzere, KOSGEB ile birlikte uzun soluklu bir iş birliğine imza atıyoruz. TİM ve KOSGEB olarak güçlerimizi birleştirerek, firmalarımıza eğitim ve danışmanlık hizmeti verecek, araştırma faaliyetlerine dâhil ederek en doğru ürünle en doğru pazarda yer almalarını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Aynı zamanda 2018'de Türkiye'nin maruz kaldığı kur saldırılarının olumsuz etkilerini karşılamada ihracatçıların ciddi bir direnç gösterdiğini ve bu durumun işletmeler için gerçek manada bir ihracat seferberliğine dönüştüğünü belirten Gülle, 2008-2018 yılları arasında her yıl ortalama 11 bin firmanın ihracata merhaba derken, 2019'un sadece ilk 8 ayında tam 12 bin firmanın ihracat ailesine katıldığını dile getirdi.

İhracat 180 Milyar Dolara Taşındı


Aynı zamanda Gülle, bu firmaların 2,2 milyar dolar ihracata imza atmalarından mutluluk duyduğunu belirterek köklü firmalar ile birlikte ihracata başlayan KOBİ'lerin 2018'de 168 milyar dolar olan ihracatı ağustos ayında 12 aylık periyotta 180 milyar dolara taşımayı başardıklarını söyledi.

TİM
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer İhracat Haberleri