TOBB'dan Çöp İthalatında Karar

Son Güncellenme Tarihi: 17.09.2019 |

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) plastik üreticileri, kâğıt üreticileri, geri dönüşüm tesisleri ve sokak atıkları toplayıcıları Atık Uygulamaları İstişare toplantısında bir araya geldi.

TOBB'dan Çöp İthalatında Karar
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) plastik üreticileri, kâğıt üreticileri, geri dönüşüm tesisleri ve sokak atıkları toplayıcıları Atık Uygulamaları İstişare toplantısında bir araya geldi.

Uzlaşma Sağlandı

Düzenlenen Atık Uygulamaları İstişare toplantısında atıkların toplanması, ayrıştırılması ve ithalatı konularında uzlaşmaya varıldı.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Türk- İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın başkanlık ettiği toplantıda uzlaşılan konuların, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Atık Yönetimi konusundaki mevzuat çalışmalarına katkı sağlaması bekleniyor.

Aynı zamanda toplantıda mutabık kalınarak, alınan kararlar şöyle:

Sıfır Atık uygulamasının yaygınlaştırılmasını bekleniyor.Sokak atık toplayıcılarının statüsünün belirlenmesini ve çalışma ortamları ile şartlarının iyileştirilmesini isteniyor.

Tehlikeli ve zehirli atıkların ithalatına karşı oldukları dile getirildi.


Atık ithal eden firmalara, odalar tarafından verilen kapasite ve ekspertiz raporu kapsamında kapasitesini aşmayacak şekilde ithalat yetkisi verilmesi isteniyor.

İhbar Hattı Talebi

Çöp ithalatına karşı olunduğu dile getirilerek geri dönüşüm sanayicileri ve üreticileri olarak çöp ithal etmediklerini, münferit yaşanan olayların bütün sektöre mal edilmesine karşı oldukları dile getirildi. İhbar hattı kurulması talep edildi.Geri dönüşüm firmalarına verilen lisansların kontrol edilmesini istendi.

İthalatçı ve imalatçı firmaların, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ithalat sırasında ve yerinde denetlenmesini önerildi.

“GEKAP’ın Bütçesi Çevre Bakanlığı Fonuna Aktarılsın”


Sürdürülebilir bir atık toplama ve ayrıştırma sistemi olması için GEKAP’ın (Geri Kazanım Katılım Payı) bütçesinin genel bütçe yerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın fonuna aktarılmasını önerildi. Ambalajı piyasaya sürenlerin ödediği katkı paylarından toplama işlemini yapan insanlara ve toplama ve ayrıştırma işlemini yapan kurum ve kuruluşlara destek verilmesini istendi.

Çevre fonu gibi ilave getirilecek vergilere karşı oldukları ve ton başına getirilecek her türlü vergi, fon ve kısıtlamalara karşı olunduğu belirtildi.

TOBB
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler