Trans Pasifik Ortalık Anlaşması (CPTPP) Yürürlüğe Girdi

Son Güncellenme Tarihi: 3.01.2019 |

Trans Pasifik Ortalık Anlaşması süreçleri tamamladı, yürürlüğe girdi.

Trans Pasifik Ortalık Anlaşması (CPTPP) Yürürlüğe Girdi
Kapsamlı ve Yenilikçi Trans Pasifik Ortalık Anlaşması (CPTPP) Singapur’un da içinde bulunduğu yedi ülkenin (Meksika, Japonya, Singapur, Yeni Zelanda, Kanada, Avustralya ve Vietnam) onay süreçlerini tamamlamaları ile birlikte 30 Aralık 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi. 


Dünyanın en önemli serbest ticaret anlaşmaları arasında sayılan söz konusu anlaşma ile küresel ekonominin yüzde 13,5’ini temsil eden 11 adet Asya - Pasifik ülkesi arasında mal ve hizmetlerin büyük ölçüde serbest dolaşımı ile kamu alımı, e-ticaret ve yatırım alanlarında yeni kurallar düzenlenmekte.

Toplam 10 trilyon ABD Doları gayrisafi yurtiçi hasılaya ve 500 milyonluk nüfusa hitap eden bahse konu anlaşmanın bölge ticaretini önemli ölçüde arttıracağı tahmin edilmekte.

Singapur, 2017 yılında toplam mal ticaretinin yüzde 22’sini CPTPP ülkeleri ile gerçekleştirmiş olup, anlaşmanın yürürlüğe girmesi ile birlikte anılan ülkeler ile yapılan ticaretin yüzde 94’ü gümrük vergisinden muaf şekilde gerçekleştirilecek. Ayrıca, bahse konu anlaşma Singapur’un Kanada ve Meksika ile imzaladığı ilk tercihli ticaret anlaşması olma özelliğinde.

Kaynak: Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanlığı

Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri