TransAtlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Yolun Sonu Mu

Son Güncellenme Tarihi: 7.07.2016 |

TransAtlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Yolun Sonu Mu

TransAtlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Yolun Sonu Mu

TransAtlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) anlaşmasına ilişkin müzakerelerin bir sonraki resmi toplantısı 11-15 Temmuz tarihlerinde Brüksel’de gerçekleşecek. Salı günü ABD Ticaret Temsilcisi Froman ile görüşen Ticaretten sorumlu AB Komisyon Üyesi Cecilia Malmström, Brüksel’in “hafif bir TTIP’i” kabul etmeyeceğini söyledi. Malmström, sonuca varılabilmesi için birçok şeyin tamamlanması gerektiğini, ancak, yeterli bir politik güç olursa bunun mümkün olabileceğini belirtti.

Brexit ve TTIP  

ABD Ticaret Temsilcisi Michael Froman, ABD yönetiminin şu anki önceliğinin, İngiltere ile yeni bir ticaret anlaşması müzakere etmekten ziyade, TransPasifik Ortaklığı Anlaşmasının (TPP) Kongre tarafından kabul edilmesi ve TransAtlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) müzakerelerinin tamamlanması olduğunu söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılma yönünde verdiği karar, Obama’nın bu yılın sonuna kadar TTIP müzakerelerini tamamlama konusundaki kararlılığını etkilemedi. Froman, önceki günlerde, TTIP’nin ekonomik ve stratejik temelinin güçlü olduğunu ifade ederek, bu kararın TTIP üzerindeki etkileri konusunda bir çalışma yaptıklarını belirtmiş, Başkan Obama da iki ülke arasındaki özel ilişkinin devam edeceğine vurgu yapmıştı.

Kaynak: Washington Trade Daily

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler