Transfer Bildirim Formlarının Elektronik Ortamda Düzenlenmesi Üzerine

Son Güncellenme Tarihi: 7.05.2018 |

Transfer Bildirim Formlarının Elektronik Ortamda Düzenlenmesi Üzerine

 Transfer Bildirim Formlarının Elektronik Ortamda Düzenlenmesi Üzerine
Transfer Bildirim Formlarının Elektronik Ortamda Düzenlenmesiyle birlikte Bakanlık sistemi tarafından her bir Transfer Bildirim Formu için 23 haneli ayrı bir referans numarası (Bakanlık tarafından her belgenin tekliğini sağlamak amacıyla üretilen Belge ID’dir.) üretimekte, söz konusu Belge ID, Banka tarafından yükümlüye verilmekte ve beyanname işlemlerinde Belge ID kullanılması durumunda ayrıca kâğıt ortamda Transfer Bildirim Formu aranmayacağı hüküm altına alınmıştı.

Bununla birlikte mükelleflerin söz konusu Transfer Bildirim formlarının doğruluğunu teyit edememeleri ayrı bir sorun olarak durmaktaydı. Söz konusu sorunun bertaraf edilmesi adına Gümrük Müşavirleri Derneklerinin Gümrükler Genel Müdürlüğü’ne yaptığı müracaat neticesinde yükümlülerin aşağıdaki link vasıtasıyla elektronik ortamda tanzim edilen Transfer Bildirim Formlarını sorgulamalarına olanak sağlandı.

Bununla birlikte söz konusu link tıklandığında aşağıdaki hususların sorgulamasının yapıldığı; (link adresi yanlış verilmemişse) henüz Transfer Bildirim formlarının sorgulanmasına yönelik alanın aktive edilmediği anlaşılmakta. 

https://uygulama.gtb.gov.tr/beyannamesorgulama/Haki Demirtaş
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler