Trump'a Almanya'dan Tepki

Son Güncellenme Tarihi: 17.01.2017 |

Trump'a Almanya'dan Tepki

Trump'a Almanya'dan Tepki

ABD’de başkanlık koltuğuna oturmaya hazırlanan Donald Trump’ın, ABD dışında üretilen ancak ABD’ye satılacak otomobiller için üreticilerin vergi ödemesi gerektiği yönündeki açıklaması, Alman hükümetinin ve otomotiv sektörünün tepkisini çekti.

Donald Trump, Alman Bild gazetesine verdiği röportajda, ABD dışında üretilen ancak ABD’ye satılacak otomobiller için üreticilerin vergi ödemesi gerekeceğini belirterek, “ABD için otomobiller üretebilirler ancak ABD’ye gelen her araç için yüzde 35 vergi ödemeleri gerekiyor” demişti. Trump’ın bu açıklamaları, önemli bir otomobil üreticisi ülke olan Almanya’da tepkiyle karşılandı. 

Almanya Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, Trump’ın açıklamalarına telaşlı bir şekilde reaksiyon gösterilmemesi gerektiğini belirtti. Gabriel, Trump’ın yüzde 35’lik vergi uygulamasının Amerikan otomobil endüstrisini daha kötü, zayıf ve pahalı hale getireceğini söyledi.

Trump’ın New York sokaklarındaki Alman otomobil sayısının, Alman sokaklarındaki ABD’li otomobil sayısına kıyasla daha fazla olduğu yönündeki eleştirisini değerlendiren Gabriel, ABD’nin buna Alman otomobil üreticilerini cezalandırmaya çalışmak yerine daha iyi ve daha cazip otomobiller üretmekle cevap vermesi gerektiğini ifade etti.

ABD EKONOMİSİ ZARAR GÖRÜR

Alman Otomobilciler Birliği (VDA) Başkanı Matthias Wissmann da Trump’ın sözlerini ciddiye aldıklarını ancak ABD Kongresi’nde söz konusu vergiye büyük bir direnç gösterileceğini dile getirdi. Wissmann, ABD’nin gümrük tarifeleri veya diğer ticaret engelleri uygulamasının uzun vadede ABD ekonomisine zarar vereceğini vurguladı.

Alman Endüstri Birliği Başkanı Dieter Kempf de Trump’ın, daha fazla istihdamın anahtarının güçlü endüstri olduğu yönündeki sözlerinde haklı olduğunu ancak bu hedefe gümrük vergileriyle ulaşılamayacağını belirtti.

SERBEST TİCARETE MEYDAN OKUYOR

Alman Makina ve Sistem Üreticileri Birliği Başkanı Carl Martin, Trump’ı eleştirerek, “Bu serbest ticarete meydan okumadır. Bunu endişeyle karşılıyoruz” diye konuştu. Martin, ABD Temsilciler Meclisini, vergilerin getirilmesini engellemek için ellerinden geleni yapmaya çağırdı.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/trump-hakli-ama-o-is-gumruk-vergisiyle-olmaz-40337649

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler