Trump’ın Ticari Savaş Tehdidine Avrupa’dan Sert Cevap

Son Güncellenme Tarihi: 30.01.2018 |

Trump’ın Ticari Savaş Tehdidine Avrupa’dan Sert Cevap

Trump’ın Ticari Savaş Tehdidine Avrupa’dan Sert Cevap
Yaptığı açıklamada AB’nin ticari politikalarıyla büyük sorunu olduğunu söyleyen ABD Başkanı Donald Trump’ın ticari savaş tehdidine Avrupa’dan cevap gecikmeden geldi: “Hızla karşılık veririz”.

ABD geçtiğimiz günlerde “Önce Amerika” düsturu çerçevesinde ithal bazı ürünlere yeni gümrük tarifeleri getirdi. Katıldığı bir televizyon programında konu ile ilgili soruları yanıtlayan ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa Birliği’nin ticari politikalarıyla ilgili birçok sıkıntıları olduğunu ifade ederek benzer tarifelerin AB’ye de uygulanabileceğinin sinyallerini verdi.

Avrupa Komisyonu sözcülerinden biri ise bugün kendisine yöneltilen konuya ilişkin soru üzerine ABD’nin uygulayacağı kısıtlayıcı ticari önlemlerin Avrupa’da çok sert bir tepkiyle karşılaşacağını ifade etti. İngiliz The Independent gazetesinin haberine göre sözcü konuşmasına aşağıdaki sözlerle devam etti:

“AB hızla karşılık vermeye hazır”
“Bizim için ticaret toplamı sıfır olan, kazananlarla kaybedenlerin olduğu bir oyun değildir. Biz burada, Avrupa Birliğinde ticaretin karşılıklı kazanca dayanabileceğine, dayanması gerektiğine inanıyoruz.

Ticaretin açık ve adil olması gerektiğine olduğu kadar, kurallara dayanması gerektiğine de inanıyoruz.

Avrupa Birliği, ihracatımız Amerika Birleşik Devletlerinin herhangi bir kısıtlayıcı önlemi sonucunda olumsuz yönde etkilenecek olursa, hızla ve uygun şekilde karşılık vermeye hazır durumdadır.”

Amerikan Başkanı Avrupa Birliği’nin ticari politikasının kendisine zarar vereceğine inandığını söylemişti.

“AB’nin tutumu kendi zararına olacak”
Trump geçtiğimiz Salı günü ithal çamaşır makinaları ve güneş panellerine yüksek gümrük tarifesi uygulanmasını imzalamış, “daima Amerikan işçilerinin hakkını koruyacağını” söylemişti. Amerikan yetkililer önümüzdeki günlerde başka kalemlerin de kapsama alınacağını ifade etmişti.

Geçtiğimiz Çarşamba günü ABD Tarım Bakanı Wilbur Ross yırtıcı ticaret taktiklerine karşı önlem almaya başladıklarını ifade etmişti.

Donald Trump ise katıldığı bir TV programında aşağıdaki sözleri söylemişti:

“Avrupa Birliği ile ilgili birçok problemim oldu ve bu durum o noktadan, ticaret noktasından bakıldığında çok büyük bir şeye dönüşebilir.

Biz ürünlerimizi içeriye sokamıyoruz. Çok çok zorlanıyoruz. Ama onlar kendi ürünlerini bize satabiliyorlar, vergi vermeden, ya da çok düşük vergiyle. Bu adil değil.

Onlar bu konuda tek değil tabii. Benzer durumda birçok ülke ve bölge ismi verebilirim. Ancak Avrupa Birliği Amerika Birleşik Devletlerine karşı çok, çok adaletsizce davranıyor. Ve inanıyorum ki bu durum sonlarını hazırlayacak.”

Kaynak: https://www.gidahatti.com/trumpin-savas-tehdidine-avrupadan-sert-cevap-94697/
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler