TSE'nin Sudan'a İhraç Edilecek Ürünlerin PSI Faaliyetlerinde Yetkilendirilmesi

Son Güncellenme Tarihi: 7.07.2022 |

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri, “TSE'nin Sudan'a İhraç Edilecek Ürünlerin PSI Faaliyetlerinde Yetkilendirilmesi” hakkında bir yazı yayımladı.

TSE'nin Sudan'a İhraç Edilecek Ürünlerin PSI Faaliyetlerinde Yetkilendirilmesi

Yazıda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı’nın yazısına atıfla, TSE’nin, ihracatçı firmaların ticari faaliyetlerindeki teknik engellerin kaldırılmasına yardımcı olabilmek amacıyla yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da uygunluk değerlendirme (test, belgelendirme, muayene) faaliyetleri yürüttüğü belirtildi.

Bu çerçevede, Sudan’daki muadil kuruluş olan Sudan Standartlar ve Metroloji Teşkilatı (SSMO) ile TSE arasında, 26 Mayıs 2022 tarihinde Mutabakat Zaptı ve Sevkiyat Öncesi Muayene (PSI) Uygulama Programları imzalandığı bildirildi.

Söz konusu Mutabakat Zaptı ve PSI Uygulama Programı çerçevesinde TSE’nin; Türkiye’den Sudan’a ihraç edilecek olan düzenlenmiş belirli ürün gruplarının sevkiyat öncesi muayene hizmetleri kapsamında tek yetkili uygunluk değerlendirme kuruluşu olarak atandığı belirtildi.

TSE’nin Türkiye’den Sudan’a ihraç edilecek ürünlerin PSI hizmetleri kapsamında tek yetkili olduğu hususunun; SSMO tarafından ilgili gümrük ve kontrol noktalarına bildirildiği, konuya ilişkin TSE tarafından Ticaret Bakanlığı’nın da bilgilendirildiği aktarıldı.

SSMO tarafından ilgili gümrük ve kontrol noktalarına iletilen yazı için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri