Tunus Tekstil ve Konfeksiyon Sektörel Ticaret Heyeti

Son Güncellenme Tarihi: 17.01.2018 |

Tunus Tekstil ve Konfeksiyon Sektörel Ticaret Heyeti

Tunus Tekstil ve Konfeksiyon Sektörel Ticaret Heyeti
Ekonomi  Bakanlığı tarafından, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) ile İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB) organizasyonunda 14-16 Ocak 2018 tarihleri arasında Tunus’un Tunus şehrine yönelik olarak “Tekstil ve Konfeksiyon Sektörel Ticaret Heyeti” düzenlendi.

15 Ocak 2018 tarihinde, heyet programı kapsamında mevcut işbirliği imkânlarının geliştirilmesi ve iki ülke arasındaki sektörel ilişkilerin güçlendirilmesini teminen, Tunus-Türkiye İşbirliği Forumu gerçekleştirildi. Tunus basınının büyük ilgi gösterdiği forumu müteakip, Tunus Ticaret Bakanı ile Sanayi ve KOBİ Bakanı, T.C. Tunus Büyükelçimizin Başkanlığındaki bir heyeti kabul ettiler. Forum’un ardından ve resmi görüşmeler esnasında tekstil ve konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren 17 firmamız, Tunus’ta yerleşik sektörün önde gelen 65 ithalatçısı ile 200'e yakın ikili iş görüşmeleri gerçekleştirmiştir. Heyetin son gününde ise, katılımcı firmalarımız pazarı bizzat gezerek yerinde inceledi.

Ülkemiz, Tunus’un tekstil ve konfeksiyon sektörü için önemli bir tedarikçi olarak dikkat çekmekte. Tunus’un sektördeki ithalatı incelendiğinde, ülkemizin tekstil sektöründe 3. sırada, konfeksiyon sektöründe ise 5. sırada olduğu görülmekte. 2016 yılında Tunus’a tekstil sektöründe 183,5 milyon dolar, konfeksiyon sektöründe ise 66,7 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi.

Tanıtım ve organizasyon giderleri ile katılımcı firmalarımızın ulaşım ve konaklama giderleri, yüzde 50 oranında Bakanlık tarafından desteklenen “Tunus Tekstil ve Konfeksiyon Sektörel Ticaret Heyeti” programı ile Tunus’ta operasyonlarını geliştirmek isteyen imalatçı-ihracatçı firmalarımızın muhatap firmalar ile ticari ilişkiler kurarak ihracat artışı sağlamalarına ve bu pazarda Türk markalarının bilinirliğinin sağlanmasına önemli katkı sağlandı.

Kaynak: T.C. Ekonomi Bakanlığı
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler