Türk Konseyi Üyeleri Kapıkule’de Yap-İşlet-Devret Sistemini İnceledi

Son Güncellenme Tarihi: 2.11.2016 |

Türk Konseyi Üyeleri Kapıkule’de Yap-İşlet-Devret Sistemini İnceledi

Türk Konseyi Üyeleri Kapıkule’de Yap-İşlet-Devret Sistemini İnceledi

Türk Konseyi Sekretaryası, Türk Konseyi üye ülkeleri Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan Gümrük İdarelerinin temsilcilerinin katılımıyla 26-27 Ekim 2016 tarihlerinde Kapıkule Kara Hudut Kapısı’nda “Yap-İşlet-Devret Saha Ziyareti” düzenlendi.

Dünya Gümrük Örgütü başta olmak üzere uluslararası gümrük camiasında pek çok mecrada örnek uygulama olarak gösterilen ‘Yap-İşlet-Devret’ modelinin yerinde görülebilmesini teminen gerçekleştirilen ve iki gün süren saha ziyaretinde öncelikle Bakanlık ve idari yapılanması hakkında sunum gerçekleştirildi. Daha sonrasında ise Yap-İşlet-Devret modeli kamu ve özel sektör açılarından ayrı ayrı ele alınarak Gümrük İdaresi temsilcilerine sistem ayrıntılı bir şekilde tanıtıldı. Konu hakkında Bakanlık uzmanlarından sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği temsilcileri çeşitli bilgilendirme sunumları gerçekleştirdi.

Akabinde temsilciler söz konusu sistem vesilesiyle modernize edilen Kapıkule Kara Hudut Kapısı’nda incelemeler gerçekleştirerek sistemi yerinde görme fırsatı buldular. Daha sonrasında ise heyet Edirne Valisi Sayın Günay ÖZDEMİR’i ziyaret ederek gerçekleştirilen inceleme ziyareti hakkında kendisine bilgilendirmede bulundu. 

Kaynak: T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler