"Türk Malı Taşıyan TIR'ların Rusya Sınırında Durdurulmasının Nedeni Ukrayna Transiti"

Son Güncellenme Tarihi: 18.07.2016 |

"Türk Malı Taşıyan TIR'ların Rusya Sınırında Durdurulmasının Nedeni Ukrayna Transiti"

"Türk Malı Taşıyan TIR'ların Rusya Sınırında Durdurulmasının Nedeni Ukrayna Transiti"

Rusya Sınırında Rus yetkililerce bekletilen araçlar konusunu Logitrans Rusya Federasyonu Ofisler Müdürü Yalçın Ustunel’e sorduk. Ustunel kısaltmanın Türk mallarına karşı değil Ukrayna’dan yapılan transitten kaynaklandığını açıkladı.

Rusya’ya transit geçen mallarla ilgili bir kısıtlamanın olduğunu doğrulayan Ustunel, esas kısıtlamanın Ukrayna’dan yükleyip Rusya’ya transit geçecek arabalarla ilgili olduğunu belirti. Ustunel, "Ancak Temmuz başından itibaren yeni uygulamaya göre aracın Rusya’da yasağa tabii olması için Ukrayna’da değil dünyanın herhangi bir yerinden yapılan yükleme ile ve Ukrayna üzerinden transit geçmesi yeterli. Bu tür araçlara Rusya üzerinden transit geçilmesine artık izin verilmiyor. Yani şu anda Belarus-Rusya sınırında Türkiye’den yüklenmiş ve Kazakistan’a giden transit araçlarda bekleme var." İfadelerini kullandı.

Araç sayısının 20’e ulaşmış olabileceğini kaydeden Ustunel, tam olarak bekletilen araçların rakamı belli olmadığını kaydetti.

Türkiye’den yüklenip Kazakistan'a giden transit araçların farklı yolları seçebileceğini belirten Ustunel, ancak bunun maliyeti, yolu ve süreyi uzattığını kaydetti. Ustunel, "Böyle bir sıkıntı mevcut. Ukrayna’ya uğramadan Polonya üzerinden gitse maliyet yükseliyor. Yakıt maliyet gibi maliyetler artıyor. Yol daha hızlı katedildiği için nakliyeciler genellikle Ukrayna’yı transit olarak tercih ediyor.

Daha önce konu ile ilgili açıklamada bulunan Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Ukrayna üzerinden transit geçerek Belarus üzerinden Rusya’ya giriş yapmak isteyen Türk ihraç malı taşıyan araçların Belarus - Rusya Sınırında Rus yetkililerce bekletildiğini belirtmişti. Konuya açıklık getirmek için Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği'ne başvuran dernek internet sitesinde şu bilgilere yer verdi: "Ukrayna’dan Kazakistan’a Rusya toprakları üzerinden gidecek transit ürünlerle ilgili olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan 1 Ocak 2016 tarihli 1 nolu karar ile, Ukrayna’dan Kazakistan’a gidecek transit ürün taşımalarının, belirli şartlar dahilinde sadece Belarus toprakları üzerinden yapılabileceği hükme bağlanmıştır."

Rusya Devlet Başkanı tarafından imzalanan ve 1 Temmuz 2016 tarihinde yürürlüğe giren karar ile yukarıda belirtilen 1 Ocak 2016 tarihli kararda bazı değişiklikler yapılarak, Kazakistan'a ve Kırgızistan'a Rusya üzerinden gidecek transit ürünler de sınırlama getirildi.

Kaynak: Haberrus

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler