Türkiye Bankalar Birliği 3 Ay Geri Ödemesiz Kredi Açıkladı

Son Güncellenme Tarihi: 30.03.2020 |

Türkiye Bankalar Birliği Çek Ödeme Destek Kredisi ve Kredi Desteği Hakkında bir duyuru yayımladı.

Türkiye Bankalar Birliği 3 Ay Geri Ödemesiz Kredi Açıkladı
Türkiye Bankalar Birliği Çek Ödeme Destek Kredisi ve Kredi Desteği Hakkında bir duyuru yayımladı.


Duyuruda, korona virüsün etkilerinin en alt düzeyde tutulması ve “Ekonomik İstikrar Kalkanı” tedbirlerinin sağlıklı olarak işleyerek ekonomiyi desteklemesi için bankacılık sektörünün başlattığı uygulamalar anlatıldı.

Duyuruda bu uygulamaların; Ticari müşterilerin ticari itibarının devamlılığı ve korona virüs salgınından ekonomik olarak en az seviyede etkilenerek atlatabilmelerini amaçlayan 3 ay anapara ve faiz geri ödemesiz 12 ay vadeli ve yıllık faizi yüzde9,5 olan “Çek Ödeme Destek Kredisi” ve “Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği” olduğu ifade edildi.

Çek Ödeme Destek Kredisi

Müşterilerin ticari itibarlarını korumak için Kredi garanti Fonu (KGF) kefaleti ile ticari işlemlere dayalı keşide edilen ve edilecek olan çeklerin ödenmesi için kredi kullandırılmaya devam edecek. “Çek Ödeme Destek Kredisi” 3 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplan 12 ay vadeli yıllık yüzde 9,5 faizli olacak.

Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği

Başta KOBİ’ler olmak üzere ticari ve kurumsal müşteriler işletme sermayesi için “Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği” başlayacak. Teminat eksiği olan firmalara hazine destekli KGF kefaleti sağlanacak. Kredi desteği için ön koşul 2020 Şubat sonu itibariyle kayıtlı çalışan sayısında kredi vadesi boyunca azaltılmaması. Kredi desteği 3 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 12 ay vadeli ve yıllık yüzde 9,5 faizli olacak.

Sektör gözetilmeksizin, salgından ekonomik olarak olumsuz etkilenen kurumsal ve ticari müşteriler her iki pakette de başvuru yapabilecekler.


Uygulamaya katılan bankaların katılımlarını en kısa sürede kamuoyuna duyurup 30 Mart 2020’den itibaren talep kabul etmeye başlayacak.

Duyuruya ulaşmak için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri