Türkiye İhracatının 5'de 1'i UİB'den

Son Güncellenme Tarihi: 7.01.2019 |

Türkiye Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamının yakalandığı 2018 yılında, Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), en fazla dış satış yapan ikinci genel sekreterlik oldu.

Türkiye İhracatının 5'de 1'i UİB'den
UİB, Aralık ayında yüzde 0,37 artışla 2 milyar 591 milyon dolarlık ihracata imza atarken, 2018 yılında kendi rekorunu da kırarak yüzde 12,09 artışla 32.8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

İstikrarlı ihracat artışını 2018 yılında da sürdüren UİB, Türkiye'nin Genel Sekreterlik bazında en fazla ihracat yapan ikinci birliği unvanını korudu. 2018 yılı içerisinde bir yandan ihracattaki istikrarlı performansını devam ettiren UİB, diğer yandan Türk ürünleriyle dünyada ulaşılmadık ülke bırakmadı.

Çelik: “İhracata güçlü katkımızı sürdüreceğiz”

2018 yılında hem yurt içi, hem de yurt dışında toplam 54 farklı fuar ve organizasyona katıldıklarını kaydeden UİB Koordinatör Başkanı Baran Çelik, “2018 içerisinde yurt içi ve dışında birçok etkinliğe imza attık. Türkiye ekonomisinin ihracata dayalı sürdürülebilir büyümesine büyük katkı sağlamak adına toplam 54 önemli fuar ve organizasyona; sektörel ticaret heyeti, alım heyeti, milli katılım düzenledik. Türkiye İhracatçılar Meclisimiz (TİM) tarafından 'İhracatta Sürdürülebilirlik ve Yenilik Yılı' olarak belirlenen 2019'da da ABD'den Çin'e, Hindistan'dan Fransa'ya kadar toplam 42 organizasyona katılarak ihracata güçlü katkımızı sürdüreceğiz” dedi.

UİB olarak 2018 yılındaki başarılı ihracat performansını 2019'a da taşıma gayretinde olacaklarını belirten Başkan Baran Çelik, “Geçtiğimiz yıl ihracatta yakaladığımız ivmeyi korumak en önemli hedeflerimizden biri. Öte yandan mevcut pazarlara yenilerini eklemek adına yaptığımız çalışmaları da artıracağız” şeklinde konuştu.

Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer İhracat Haberleri