Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu-Kontrol Belgesi (Prekürsör)

Son Güncellenme Tarihi: 17.01.2020 |

Gümrükler Genel Müdürlüğü Sağlık Bakanlığı-Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu-Kontrol Belgesi (Prekürsör) konulu Genelge yayınladı.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu-Kontrol Belgesi (Prekürsör)
Gümrükler Genel Müdürlüğü Sağlık Bakanlığı-Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu-Kontrol Belgesi (Prekürsör) konulu Genelge yayınladı.

Bakanlığının Özel İznine Tabi Maddelerin İthalat Denetimi Tebliği (Ürün Güvenliği ve Denetimi: 2020/4) uyarınca Sağlık Bakanlığı-Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından onaylanan kontrol belgesi ile düzenlenen kontrole tabi maddelerin ithaline mahsus ruhsatnamelerin Tek Pencere
Sistemine alınmasına ilişkin çalışmalar tamamlandığı bildirildi.


Bu kapsamda, Sağlık Bakanlığı-Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından düzenlenen ve onaylanan 1038 kodlu TPS-Sağlık Bakanlığı TİYCK-Kontrol Belgesi (Prekürsör) başvuruları ile belgelerin verilmesi ve kullanılmasına ilişkin işlemlere yönelik olarak şu bilgiler verildi;

1- Yükümlüsünce E-Devlet Kapısı üzerinden girş yapılarak Tek Pencere Sistemi ile çalışan Sağlık Bakanlığı-Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Elektronik Başvuru Sistemi (EBS) uygulaması üzerinden iletilen başvurular Sağlık Bakanlığı-Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından değerlendirilecek.

2- Yapılan inceleme neticesinde herhangi bir eksiklik veya hata bulunmadığı tespit edilen başvurular ile tespit edilen eksiklik ve/veya hataların yükümlüsünce giderildiği anlaşılan başvurular Sağlık Bakanlığı-Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından incelenerek üzere kabul edilecek.

3- Kabul edilen başvurunun uygun bulunması halinde, Sağlık Bakanlığı- Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından onaylanır ve sistem tarafından e-belge 23 haneli olarak üretilecek.

4- Sistem’in 23 haneli olarak ürettiği e-belge numarası/ilgili belge satırı (Örnek: E-Belge No: 16545419881002000000392/1) ilgili gümrük beyannamesinin 44 no.lu kutusunda “Belge Referans No” ve “Belge tarihi” alanlarında beyan edilecek.

5- E-Belgeye ilişkin bilgiler elektronik ortamda gümrük beyannamesine beyan edileceğinden, gümrük beyanname ekinde, kağıt ortamında düzenlenmesi aranmayacak. Ancak Genelge’nin yürürlüğe girdiği tarihten önce onaylanan, düzenlenen kontrole tabi maddelerin ithaline mahsus ruhsatnamelerde kullanım süresi sonuna kadar ıslak imzalı belge ile işlemler yürütülebilecek.


Söz konusu Genelgeye ulaşmak için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler