"Türkiye ile Gümrük Birliği Tarım Ürünleri ve Hizmetlerini Kapsayacak Şekilde Genişletilsin"

Son Güncellenme Tarihi: 7.01.2017 |

"Türkiye ile Gümrük Birliği Tarım Ürünleri ve Hizmetlerini Kapsayacak Şekilde Genişletilsin"

"Türkiye ile Gümrük Birliği Tarım Ürünleri ve Hizmetlerini Kapsayacak Şekilde Genişletilsin"

Brüksel’in Türkiye ile Gümrük Birliği’nin tarım ürünleri ve hizmetlerini de içerecek şekilde genişletme konusundaki sürpriz kararının, AB içerisinde son dönemde artan halkçı hareketlerin tepkisine yol açabileceği ifade edilmekte. 

15 Temmuz’daki başarısız darbe girişimi sonrası AB ile Türkiye arasında ortaya çıkan siyasi gerilime rağmen, AB Komisyonu’nun korumacı yaklaşıma meydan okuyarak Türkiye ile Gümrük Birliği’ni tarım ürünleri ve hizmetleri de kapsayacak şekilde genişletme önerisinde bulunduğuna haberde değinilmekte.

Ankara’da aylardır devam eden eleştiriler sonrasında, AB Komisyonu’nun üye ülkelerden sanayi ürünleri ve bazı işlenmiş tarım ürünlerinin ticaretine uygulanan gümrük tarifelerinin kaldırılmasını öngören 1996 “sınırlı” Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesi için destek talep ettiği belirtilen  haberde, “ sürdürülebilir kalkınma” ve “kamu ihaleleri” konularında güncel bir anlaşma yapmak suretiyle ticari ilişkilerde “atılım” gerçekleştirmeyi hedefleyen AB Komisyonu’nun, bu öneriyi iki tarafın ilişkilerinin çıkmaza girmesi sebebiyle yaptığı belirtilmekte.

27 Milyar Avro değerindeki yıllık ihracatıyla AB’nin 5inci ticari ortağı konumundaki Türkiye ile ticaretin geliştirilmesini öngören söz konusu anlaşmanın, tüketim ve ihracattaki düşüş nedeniyle son 3 ayda yıllık bazda %1,8 gerileyen GSYİH ile büyümesi yavaşlayan Türkiye ekonomisi için faydalı olabileceği belirtilmekte.

Türkiye’nin AB için önemli bir ticari ortağı olmasına rağmen, bu öneriye bazı AB ülkeleri ve Avrupa Parlamentosu’nun direnç gösterebileceği yönündeki değerlendirme haberde yer almakta.

Kaynak:  Roma Ticaret Müşavirliği

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler