Türkiye İle İsrail Anlaştı

Son Güncellenme Tarihi: 28.06.2016 |

Türkiye İle İsrail Anlaştı

Türkiye İle İsrail Anlaştı

İsrail’in Gazze’ye yardım götürmek üzere yola çıkan Mavi Marmara gemisine 31 Mayıs 2010’da yaptığı ve 9 kişinin ölümüne neden olan baskınla bozulan iki ülke ilişkileri, dün Roma’da varılan uzlaşmayla 6 yıl aradan sonra yeniden rayına giriyor. 

İsrail ile Türkiye arasında ilişkilerin normalleştirilmesi için üç yıldır süren görüşmelerde dün sonuca ulaşıldı. Daha önce mart ve nisan aylarında Londra ve Cenevre’de buluşan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu’nun özel temsilcisi Joseph Ciechanover dün öğleden sonra uzlaşma metnine son şeklini vermek için bu kez İtalya’nın başkenti Roma’da bir araya geldi. Tarafların uzlaşmaya vardığı bilgisine ulaşıldı. Türk ve İsrailli kaynaklar anlaşmaya varıldığını doğruladı.

20 MİLYON DOLAR TAZMİNAT

Anlaşmayla ilgili Çankaya Köşkü'nde açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, 'Mavi Marmara olayından sonra İsrail Başbakanı Netanyahu o dönemki Başbakanımız Sayın Erdoğan’ı arayıp özür dilemişti. Özür şartı şartlarımızdan sadece bir tanesiydi. Diğerleri Gazze ambargosunun kalkması ve tazminattı. Bu iki husus da bu mutabakat metninde karar altına alınmıştır. Tazminat ödenecektir. Bu tazminat miktarı da 20 milyon dolar tutarındadır. Mutabakatın bu kadar uzun sürmesinin asıl maddesi ise Gazze’de yaşayan Filistinlilerin günlük yaşamında karşı karıya kaldıkları zorluklardır izolasyondur. Bu hususta uzun uzun görüşmeler yapıldı ve nihayet bir karar varılmış durumda' dedi. 

AMBARGO TÜRKİYE SAYESİNDE KALKACAK

Başbakan Yıldırım, 'bu amaçla önümüzdeki cuma günü ilk germimiz Aştod Limanı'na 10 bin tonun üzerinde insani yardımla hareket edecektir. Bu sayede ambargo Türkiye öncülüğünde kalkmış olacak. 200 yataklı Türkiye-Filistin dostluk hastanesinin bir an önce hizmete alınması bu mutabakatta anlaşılan diğer huşu' diye konuşurken şöyle devam etti: 'TOKİ’nin Gazze’de konut projesi var. Bu mutabakatla bunun da önünü açmış bulunuyoruz. Varılan mutabakatın ülkemize, Filistinli kardeşlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Gazze’deki kardeşlerimize bir nefes alma imkanını da bu mutabakatla sağlamış oluyoruz. Bu mutabakatla birlikte İsrail ile ilişkiler normalleşmiş oluyor. Filistin’e topyekun uygulanan ambargo Türkiye’nin öncülüğünde büyük ölçüde kalkmış oluyor. Hayırlı uğurlu olsun diyorum.'

NORMALLEŞME HER ALANI KAPSIYOR

10 bin tonluk yardım AFAD koordinasyonunda yapılacağını da belirten Yılıdırm, 'Meclis süreci anlaşma yarın imzalanacak. Ondan sonra bakanlar kurulu meclise havale edecek ve meclis onayı hemen arkasından gerçekleşecek.  Normalleşme her alanı kapsıyor ancak önceliğe baktığımızda ekonomik ilişkiler ve bölgesel iş birliği önce geliyor' dedi. Büyükelçilerin atanmasında bir takvim var mı sorusunu üzerine Başbakan Yıldırım 'En kısa sürede… Mutabakat metinlerin onaylandıktan sonra en kısa sürede' diye cevapladı.

İKİ ŞARTIMIZDAN TAVİZ VERMİYORUZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’da yaptığı açıklamada Türkiye’nin iki şarttan taviz vermediğini söyleyerek “Görüşmeleri sürdürürken iki şartımızdan taviz vermiyoruz.  Bunlardan bir tanesi saldırıda (Mavi Marmara) hayatı kaybeden, şehit düşen kardeşlerimizin ailelerine tazminat ödenmesi. İkincisi ise yıllardır zulüm altında olan, ambargolar altında zor şartlarda yaşayan, saldırılar sonucu da birçok altyapısı yok olan Filistinli kardeşlerimizin üzerindeki ambargoların kaldırılmasıdır. Bu şartlarımız yerine gelirse ilişkilerimizi normalleştireceğiz’ dedik ve bu şartlardan hiçbir taviz vermedik, vermeyeceğiz” dedi. 

(Bu haber Hürriyet.com sitesinden derlenmiştir.) 

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler