Türkiye İnşaat Demiri İhracat Satışları İvme Kazandı

Son Güncellenme Tarihi: 17.01.2018 |

Türkiye İnşaat Demiri İhracat Satışları İvme Kazandı

Türkiye İnşaat Demiri İhracat Satışları İvme Kazandı
Bir süredir ticari faaliyetlerin zayıf olduğu Türkiye inşaat demiri ihracat piyasasında, bu hafta satışların ivme kazandığı ve bu gelişmenin Türkiye inşaat demiri piyasasını olumlu etkilediği gözleniyor. Türkiye’den uluslararası piyasalara verilen inşaat demiri fiyatları geçtiğimiz haftaya kıyasla değişmezken, halen gerçek ağırlık bazında 570-580$/mt FOB aralığında yer alıyor.

232. Madde soruşturması nedeniyle uzun süredir Türkiye çıkışlı inşaat demiri talebinin zayıf seyrettiği ABD’de çelik üreticilerinin bu hafta fiyatlarını artırmalarının ardından yerli üretim inşaat demiri fiyatları 799-821$/mt fabrika çıkışı aralığına ulaştı. İç piyasa fiyatları hızla yükselen ABD’li alıcıların bu hafta fiyat avantajı sağlayan Türk üreticilerden yaklaşık 100.000 mt inşaat demiri aldığı duyuldu. Söz konusu satışların üç Türk çelik üreticisi tarafından yapıldığı ve fiyat seviyelerinin damping vergileri dahil teorik ağırlık bazında 635-640$/mt CFR aralığında olduğu görüldü.

Ayrıca ABD Ticaret Bakanlığı 232. Madde soruşturmasının sonucuna dair raporunu dün ABD Başkanı Donald Trump’a sundu. Ticaret Bakanlığı rapora dair detayları açıklamasa da, Başkan Trump’ın soruşturma sonuçlarına istinaden bir önlem alınıp alınmayacağına dair nihai kararını vermek için raporun 90 günü bulunmakta.

Türkiye’den ABD’ye gerçekleştirilen inşaat demiri satışlarının haricinde Afrika, Yemen ve İsrail’e de küçük tonajlarda ve gerçek ağırlık bazında 570-580$/mt FOB seviyesinden Türkiye çıkışlı inşaat demiri satışları yapıldığı bildiriliyor.

Diğer yandan, Türk çelik üreticilerinin hammadde fiyatlarında aradıkları seviyeleri bulmakta zorlandıkları görülmekte. Piyasada birçok hurda tedarikçisinin bulunması sebebiyle bir yandan hurda alım fiyatlarını mevcut teklif seviyelerinin altına çekmeye çalışan Türk üreticilerin, diğer yandan elektrot temin edebilmek için yüksek elektrot fiyatlarını kabul etmek ve kaliteli hurdaya yönelmek zorunda kaldıkları gözleniyor. Hammadde tedarikindeki sıkıntılar sebebiyle kütük ve hurda fiyatları arasındaki farkın da yüksek seyrini koruduğu görülmekte. Üretim kısıntısına gitmemek için üretim maliyetlerindeki artışa katlanmak zorunda kalacak olan Türk üreticilerin kısa vadede inşaat demiri ihracat fiyatlarında ciddi indirimler yapmakta zorlanacakları düşünülmekte.

Kaynak: steelorbis
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler