Türkiye-Karadağ Serbest Ticaret Anlaşması Hakkında

Son Güncellenme Tarihi: 10.01.2018 |

Türkiye-Karadağ Serbest Ticaret Anlaşması Hakkında

Türkiye-Karadağ Serbest Ticaret Anlaşması Hakkında
T.C. Ekonomi Bakanlığı yazısına atfen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'nden alınan 8.1.2018 tarihli yazıda; 16-17 Kasım 2017 tarihlerinde Ankara'da düzenlenen Türkiye-Karadağ Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 4. Dönem Toplantısı kapsamında, KEK eş başkanı ve Karadağ Ekonomik Politikalar ve Finansal Sistemden Sorumlu Başbakan Yrd. ve Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanı Milutin SIMOVIC ile Ekonomi Bakanı Sayın Nihat ZEYBEKCİ arasındaki ikili görüşmede, mevcut Türkiye-Karadağ STA'sının kapsamının hizmet ticaretini ve diğer ilgili alanları da içerecek şekilde genişletilmesi ve STA kapsamındaki tarım tavizlerinin iyileştirilmesi konularında mutabakata varıldı.

Buna binaen, bahse konu hususları görüşmek üzere 20 Aralık 2017 tarihinde Ankara'da Türkiye-Karadağ STA Ortak Komitesi'nin ikinci toplantısının düzenlendiği; ilgili toplantıda, tarafların hizmet ticareti müzakerelerine başlanması ve ilk tur müzakerelerin 12-14 Şubat 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi hususunda mutabık kalındığı bildirildi.
Bu çerçevede; TİM'e iletilmesini teminen ihracatçılarımızın bahse konu ülke pazarında karşılaştığı sorunlar ile gündeme getirilmesinde fayda görülen hususların ilgili dosyadaki form vasıtasıyla en geç 11 Ocak 2018 Perşembe mesai bitimine kadar Genel Sekreterlik egitim@iib.org.tr adresine bildirilmesi gerekiyor.

İlgili Dosya

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler