Türkiye- Kazakistan Gümrük İdareleri Başkanları Toplantısı Yapıldı

Son Güncellenme Tarihi: 28.12.2017 |

Türkiye- Kazakistan Gümrük İdareleri Başkanları Toplantısı Yapıldı

Türkiye- Kazakistan Gümrük İdareleri Başkanları Toplantısı Yapıldı
Türkiye ile Kazakistan Gümrük İdaresi arasında iki ülke Gümrük İdaresi Başkanları Toplantısı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı ve Kazakistan Gümrük İdaresi Başkanı Gosman Amrin başkanlığında 23 Aralık 2017 tarihinde Çimkent (Shymkent) Kazakistan’da gerçekleştirildi.

Türkiye - Kazakistan Gümrük İdaresi Başkanları Toplantısı gündemi çerçevesinde, iki ülke arasındaki ticaret ve ikili işbirliği ele alındı. Başta Yetkilendirilmiş Yükümlü Programı (AEO) ve Türkiye - Kazakistan AEO Karşılıklı Tanıma konularında işbirliği olmak üzere, kaçakçılıkla mücadele alanında işbirliği, Türk Dili Konuşan Ülkeler Konseyi, İpekyolu Girişimi kapsamında çok taraflı platformlarda işbirliği ve eğitim konularında işbirliği hususlarında değerlendirmelerde bulunuldu.

Söz konusu toplantı sonrasında, "Eğitim Alanında İşbirliği Protokolü" ve "Türkiye ve Kazakistan Gümrük İdareleri Arasında Gümrük Alanında Ortak Komite Kurulmasına İlişkin Mutabakat Zaptı" imzalandı.

Müsteşar Aşcı, ziyaret çerçevesinde Güney Kazakistan Valisi Canseyit Tuymebayev ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ile de görüşmelerde bulundu.


AEO Çalışma Grubu Toplantısı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı heyeti ile Kazakistan Gümrük İdaresi yetkilileri arasında AEO Çalışma Grubu Toplantısı ise 21 Aralık 2017 tarihlerinde Çimkent’de gerçekleştirildi.

Anılan Toplantı ile 30 Ocak 2017 tarihinde imzalanan Türkiye - Kazakistan AEO Programlarının Karşılıklı Tanınmasına İlişkin Eylem Planının “Yetkilendirilmiş Yükümlü Programlarıyla İlgili Çalışma” başlıklı ilk aşaması tamamlandı.

Bu çerçevede, iki ülke gümrük idareleri yetkilileri Yetkilendirilmiş Yükümlü programlarına ilişkin sunumlar yaparak karşılıklı bilgi paylaşımında bulundular.

Kaynak: T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler