Türkiye, Körfez Ülkelerindeki 1 Trilyon Doların Üzerindeki İnşaat Yatırımına Talip Oldu

Son Güncellenme Tarihi: 2.11.2016 |

Türkiye, Körfez Ülkelerindeki 1 Trilyon Doların Üzerindeki İnşaat Yatırımına Talip Oldu

Türkiye, Körfez Ülkelerindeki 1 Trilyon Doların Üzerindeki İnşaat Yatırımına Talip Oldu

Türkiye, Körfez ülkelerindeki 1 trilyon doların üzerindeki inşaat yatırımına talip oldu. Beraberindeki 250 işadamıyla Bahreyn'e adeta çıkarma yapan Gümrük Bakanı Tüfenkci, "Türkiye tecrübelerini sizlerle paylaşmaya hazır" derken, yatırım yapmak isteyenlere de fırsatlar sunduklarını ifade etti. 

Türk yatırımcıları, Körfez ülkelerindeki 1 trilyon doların üzerindeki inşaat yatırımına talip olmak için çıkarma yaptı. Büyük yatırımlara devam ettiklerini ve Türkiye’ye yatırım yapmak isteyenleri de 'fırsattan faydalanmak' için davet ettiklerini söyleyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bürokratik engelleri kaldırmaya hazır olduklarını söyledi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) üyesi 250 işadamı Bakan Tüfenkci'yle birlikte Bahreyn’e geldi. 'Türkiye-Körfez  2. İş ve Yatırım Forumu: Stratejik Ekonomik Ortaklığa Doğru' başlıklı toplantıya Bahreyn’in yanı sıra Katar, Suudi Arabistan gibi Körfez ülkelerinden çok sayıda yatırımcı katıldı. Birleşik Arap Emirlikleri’nin 428 milyar dolar ve Suudi Arabistan’ın 417 milyar dolar olmak üzere Körfez İşbirliği Konseyi Üyesi ülkelerin toplam inşaat projeleri 1 trilyon doların üzerinde bulunuyor. Türk inşaat şirketleri de bu projeden pay almak için görüşmelerini sürdürüyor.

ENGELLERİ KALDIRMAYA HAZIRIZ

Forumun açılışında  konuşan Bakan Tüfenkci, Körfez ülkeleriyle Türkiye arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’nın (STA), ticaret hacminin daha da artırılmasını sağlayacağını belirterek, hayata geçirilmesinin önemli olduğunu kaydetti. Tüfenkci, "İki kardeş nasıl kazanırsa o şekilde hareket ederek ikili ilişkilerle ticari geliştirmeye ortak yatırımlarla üçüncü ülkelere yönelik yatırımları hep birlikte gerçekleştirebiliriz. Türkiye tecrübelerini sizlerle paylaşmaya hazır. Her türlü bürokratik engelleri kaldırmaya hazırız" dedi.

FIRSATLARI DEĞERLENDİRİN

Tüfenkci, Körfez ülkelerinin tamamının 15 Temmuz’un ardından Türk halkının yanında olduğunu da söyledi. Tüfenkci, "Türkiye’de yatırım yapmak isteyen yatırımcıların Türkiye’deki fırsatları değerlendirmelerini istiyoruz. Bu fırsattan kardeşlerimiz faydalansın" diye konuştu.

TÜRKİYE GÜVENLİ LİMAN

Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi Odalar Federasyonu Başkanı Ali Thunyan Al Ghanim de, "Türkiye Körfez ülkelerinin yatırımı için güvenli bir liman olabilir. Özel sektörün çabalarına destek sağlayacaktır. Türkiye ve Körfez arasında oluşturulacak bir şirketle fırsatlar değerlendirilebilir" dedi. 


Kaynak: aksam.com.tr / http://www.aksam.com.tr/ekonomi/korfezin-1-trilyon-slik-projelerine-turkler-talip/haber-562534

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler