"Türkiye-Ürdün İşbirliği Kopmadan Devam Edecek"

Son Güncellenme Tarihi: 16.01.2017 |

"Türkiye-Ürdün İşbirliği Kopmadan Devam Edecek"

"Türkiye-Ürdün İşbirliği Kopmadan Devam Edecek"

Ürdün'ün Ankara Büyükelçisi Emced el Adayele, "İki ülkenin yöneticileri, ekonomik, siyasi ve kültürel alanlardaki iş birliği seviyesini artırmak için çaba sarf ediyor. İki ülke arasındaki asker, ordu ya da başbakanlar seviyesindeki ziyaretler kopmadı, kopmadan devam edecek. Yakın zamanda Ürdün Başbakanı Türkiye’yi ziyaret edecek." dedi.

Türkiye ve Ürdün'ün diplomatik ilişkilerinin 70'inci yıl dönümünün kutlandığını, güçlü ve seçkin bir örnek teşkil ettiğini vurgulayan Adayele, "70 yıldan beri köklü, güven ve karşılıklı saygı ilkeleri üzerine kurulu olan ilişkiler hala güçlü bağlara sahip." ifadesini kullandı.

İki ülkenin siyasi, ekonomik ve kültürel iş birliği alanlarını da değerlendiren Adayele, "Siyasi düzeyde bölgesel çekişmelerden kaynaklanan ve doğrudan iki ülkeyi de etkileyen tehlikelere karşı istişare ve koordinasyon halinde çalışmalarımız sürüyor. İki ülke de bölgedeki krizlere özellikle Suriye'de uluslararası ve bölgesel çapta siyasi çözüm arayışlarına destek sağlıyor. Türkiye, Ürdün ve Lübnan olarak da Suriyeli sığınmacıların büyük kısmına ev sahipliği yaparak bu yükü kaldırıyoruz." diye konuştu.

Adayele, Türkiye-Ürdün arasında 2009'da imzalanan serbest ticaret anlaşmasının ardından karşılıklı vizelerin kaldırıldığını ve 2010'da 150 milyon dolardan az olan ticaret hacminin 2015'te yaklaşık 1 milyar dolara ulaştığını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu rakamı daha da yükseğe taşımak için de her iki ülke olarak çalışmalarımız devam ediyor. Bu anlamda Ürdün'ün Akabe kentinde bulunan Türk Özel Serbest Bölgesi kuruldu. Bölgedeki krizden dolayı Suriye üzerinden kara ulaşımı güzergahı iki ülke arasındaki ithalat ve ihracat üzerinde bir etki oluşturdu. Ancak bunu telafi etmek için Akabe ve Türk limanlarının arasında deniz yolu açma çalışmalarımız her iki ülke olarak devam ediyor."

Türkiye-Ürdün ilişkilerinin birbirine güçlü kardeşlik bağı ile bağlı, iki kardeş ülke halkının isteklerine hizmet eden bir gelecek vadettiğini vurgulayan Adayele, "İki ülkenin yöneticileri, ekonomik, siyasi ve kültürel alanlardaki iş birliği seviyesini artırmak için çaba sarf ediyor. İki ülke arasındaki asker, ordu ya da başbakanlar seviyesindeki ziyaretler kopmadı, kopmadan devam edecek. Yakın zamanda Ürdün Başbakanı Türkiye’yi ziyaret edecek." diye konuştu.

 "Uluslararası toplum taahhütlerini elle tutulur bir gerçeğe dönüştürsün"

Suriyeli sığınmacılara ev sahipliği yapan Türkiye ve Ürdün'ün uluslararası düzeyde yeterli destek görüp görmediği yönündeki soruyu da yanıtlayan Adayele, iki ülkenin en çok Suriyeli sığınmacıyı misafir ettiğini vurguladı.

Adayele, şöyle devam etti:

"Ürdün'deki sığınmacıların sayısı bir milyon 400 bine ulaştı. Bu da Ürdün nüfusunun beşte birini oluşturuyor. Ürdün, bütçesinin dörtte birini bu sığınmacıların ikamet masraflarını karşılamak, sağlık, eğitim hizmeti sunmak ve diğer ihtiyaçlarını karşılamak için harcıyor. Sığınmacıların yüzde 90'ı kamp dışında yaşıyor. Hükümetin sığınmacılar için harcadığı miktar 8 milyar dolara ulaştı. Bu süre zarfında Ürdün'ün aldığı yardım, harcadığı miktarın yüzde 35'ini geçmedi. Uluslararası toplumdan Türkiye ve Ürdün'e destek için harekete geçmesini ve Londra'da mültecileri misafir eden ülkelere destek için düzenlenen Londra konferansında verilen sözler başta olmak üzere, ülkelerin yardım taahhütlerini elle tutulur bir gerçeğe dönüştürmesini istiyoruz. Biz bütün dünya adına bu yükü ve sorumluluğu üstleniyoruz."

Gelecek yıllarda da devam edeceği öngörülen Suriyeli sığınmacı krizine uzun vadeli çözüm bulunması gerektiğine işaret eden Adayele, "Suriyeli sığınmacıları misafir eden Türkiye'nin tecrübesi muhakkak örnek bir tecrübedir." dedi.

 Arap Birliği Zirvesi

Ürdün'ün ev sahipliğinde mart ayında yapılması planlanan Arap Birliği Zirvesi'nden beklentilerini de dile getiren Adayele, "Amman'da yapılacak zirve, ortak Arap iş birliği ve dayanışmanın güçlendirilmesi, Arap dünyasının ilgilendiren sorunlara öneri ve çözüm sunulması açısından bütün konuların görüşülmesi için bir fırsat olacaktır. Bu zirvenin, ortak Arap çalışması, dayanışma yönünde bir atılım yapılması, anlaşmazlıkların sona erdirilmesi, birliğin sağlanması, Müslümanlara ve Araplara yönelik hakaret girişimlerine karşı mücadele edilmesi için bir dönüm noktası olmasını ümit ediyoruz." diye konuştu.

Ürdün'ün ekonomisine ilişkin son durumu da değerlendiren Adayele, turizm gelirlerinin azalması ve mültecilere yönelik harcamaların artması nedeniyle Ürdün'de 2016'da yaşanan ekonomik gerilemeye rağmen, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) 2017'de ekonomik bir iyileşme yaşanacağını tahmin ettiğini belirtti.

Kaynak: http://www.konhaber.com/haber-turkiye_urdun_is_birligi_kopmadan_devam_edecek-661485.html

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler