Türkiye’den Rusya’ya İhracat Yüzde 58 Arttı

Son Güncellenme Tarihi: 4.01.2018 |

Türkiye’den Rusya’ya İhracat Yüzde 58 Arttı

Türkiye’den Rusya’ya İhracat Yüzde 58 Arttı
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin ithalatının, 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 17,9 artışla 234,2 milyar dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. Bakan Türkiye’den Rusya’ya ihracatın yüzde 58 arttığını da açıkladı.

Zeybekci ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, aralık ayı ve 2017 yılı ihracat rakamlarını basın toplantısında açıkladı.

Zeybekci, Kasım 2015’te Rusya ile uçak kriziyle başlayan olumsuz süreci büyük ölçüde aştıklarını, 2017’de Rusya’ya ihracatın yüzde 58 arttığını belirtti.

Zeybekci, dünya çapında iddialı oldukları film, sağlık, bilişim ve oyun sektörü gibi hizmet sektörlerinde ihracatçıları desteklediklerini ifade ederek, iddialı oldukları bu alanda dünyanın en önemli hizmet ihracatçısı ülkelerinden biri olma yolunda hızla ilerlediklerini söyledi.

Zeybekci, Türkiye’nin ihracatının hem arttığına hem de dünyanın gerçekleri izinde Bakanlığın destekleriyle yapısının değiştiğine işaret ederek, şunları söyledi:

“2002’de tekstil-konfeksiyon ihracatımızın, toplam ihracatımız içindeki payı yüzde 33,7 iken bugün bu oran yüzde 17,1. 2002’de yüzde 9,2 olan otomotiv ihracatımızın toplam ihracatımıza oranı ise 2017’de yüzde 15,3 oldu. Yine çok ilginç kamuoyunda kasıtlı veya eksik bilgi nedeniyle yanlış aktarılan tarım ürünleri ihracatımız, 2002’de ihracatımızın yüzde 10,4’ü iken bugün bu oran yüzde 10,8’i olarak halen önemli bir noktada devam ediyor. Yani oran olarak da artmış ve 3 milyar 750 milyon dolardan 16,9 milyar dolara yükselmiş. Türkiye’nin ihracatında büyük değişim yaşıyoruz.”

Türkiye’nin hızlı büyüyen, büyümek zorunda olan bir ülke durumunda bulunduğuna dikkati çeken Zeybekci, hızlı büyüyen bir ülkenin ithalat talebinin çok güçlü olma riskinin bulunduğunu, bu riskin bertaraf edilmesinin tek gerçekçi yolunun ise içeride üretimi artırmak olduğunu bildirdi.

Zeybekci, Ekonomi Bakanlığı olarak teşvik sistemini, Türkiye’de katma değerli üretimi özendirmek üzerine dizayn ettiklerini belirterek, “Bu üretim dönüşümünü başardıkça cari açık da ticaret açığı da bir sorun olmaktan çıkacaktır.” dedi.

Kaynak: https://www.gazetem.ru/turkiyeden-rusyaya-ihracat-yuzde-58-artti/
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler