Türkiye'nin Hizmet İhracatına Havacılık Sektörü Damga Vurdu

Son Güncellenme Tarihi: 3.01.2018 |

Türkiye'nin Hizmet İhracatına Havacılık Sektörü Damga Vurdu

Türkiye'nin Hizmet İhracatına Havacılık Sektörü Damga Vurdu
Türk sivil havacılığı, Türkiye’nin ilk 10 hizmet ihracatçısı içinde yer alan 5 havacılık kuruluşu ile yeni bir rekora imza attı. Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) tarafından açıklanan rapora göre, havacılık işletmeleri hizmet ihracatında ilk sıraya yükseldi.

TİM’nin 2016 rakamlarına göre yaptığı sıralamaya göre THY birinci olurken, Pegasus, SunExpress, TAV Havalimanları ve Atlasglobal da en fazla hizmet ihracatı yapan ilk 10 şirket içinde yer aldı. Pegasus’un üçüncü, SunExpress’in beşinci, TAV Havalimanları’nın yedinci ve Atlasglobal’in dokuzuncu sırada yer aldığı listede, sivil havacılık sektöründe faaliyet gösteren 5 kuruluşun yer alması sivil havacılıkta yaşanan gelişmeyi bir kez daha göz önüne serdi.

Havacılık sektöründe hizmet ihracatında 2016 yılında Türkiye, 10.002 milyon dolar ile ABD ve Birleşik Arap Emirliklerinden sonra dünya genelinde 3. sırada yer alıyor. Bu hava taşımacılığında hizmet ihracatında Türkiye’den sonra Rusya, Japonya, Güney Kore ve Hindistan geliyor.

Hizmet ihracatının 2016'da 37,3 milyar dolarken bu yılın ilk 10 ayında geçen yılın rakamını geçerek yüzde 16 artışla 37,5 milyar dolara ulaştığını söyleyen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2023'te 150 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak istediklerini belirtti.

TİM’in “Türkiye’nin En Büyük 500 İhracatçısı” Araştırma Raporu’nda; ilk 10 içinde yer alan havacılık kuruluşlarının yöneticilerinin görüşlerine yer verilmiştir. Buna göre; 2016'daki 37,3 milyar dolarlık hizmet ihracatının 7 milyar dolarını gerçekleştiren THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, 2016 yılında ise zor bir süreçten geçen Türkiye’nin 38 milyar dolarlık hizmet ihracatı gerçekleştirdiğini ve 2023 yılı hizmet ihracatı hedeflerinin de 150 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Raporda, en büyük amaçlarının verimliliğimizi artırmak olduğunu ve teşviklerin sektöre olumlu yansıdığını ifade eden Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet T. Nane, asıl büyümenin 2018 ve sonrasında gerçekleşeğini beklediklerini kaydetti. Teşvik ve desteklerin sektöre önemli katkı sağladığını belirten SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çalışkan da, yeni pazarlarda ciddi başarı elde ettiklerini ve Avrupa pazarında büyümeye devam edeklerini ifade etti.

Listede 7. sırada yer alan TAV’ın CFO’su Burcu Geriş, ülke olarak en büyük şansımızın eğitimli genç nüfus olduğunu ve tüm dünyada iş yapabilecek güce sahip olduğumuzu vurgularken, AtlasGlobal Genel Müdür Yardımcısı Semra Erener Özyalçın ise sürdürülebilir koşullar için desteklerin devam etmesi gerektiğini ve rakiplerden ayrışmak için yeni pazarlarda iş birliklerinin önemli olduğunun altını çizdi.
 
Kaynak: http://web.shgm.gov.tr/tr/haberler/5626-turkiye 
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler