Türkmen Enerji Kaynaklarının Nakliyat Tarifeleri Belirlendi

Son Güncellenme Tarihi: 17.02.2020 |

Türkmenistan düşük tarifelerde Gürcistan üzerinden petrol ve petrol ürünleri taşıyacak.

Türkmen Enerji Kaynaklarının  Nakliyat Tarifeleri Belirlendi
Türkmenistan düşük tarifelerde Gürcistan üzerinden petrol ve petrol ürünleri taşıyacak.


Tiflis’te Gürcistan’ın ve Azerbaycan’ın demiryolları şirket yetkilileri arasında gerçekleştirilen toplantıda Türkmenistan’ın petrol ve petrol ürünlerinin Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden transit geçişi için yeni tarifeler onaylandı. Türkmenistan'dan petrol ürünlerinin 1 Nisan- 1 Kasım dönemini kapsayan mevsimsel transit taşımacılığına indirimli oranların belirlenmesine yönelik anlaşma imzalandı.

Toplantıda Türkmen petrol ve petrol ürünlerinin taşınması için tek bir tarife konusunda oybirliğiyle uzlaşmaya varıldı.

Gürcistan Demiryolları şirketi, indirimli tarifelerin Türkmen petrolünün Rusya'nın Volga-Don Kanalı'na rekabet edebilir hale gelmesi için Azerbaycan-Gürcistan ulaşım koridorunun önemli olacağı belirtti.

2007-2008 döneminde Gürcistan üzerinden 200 bin ton petrol ve petrol ürünleri taşıyan Türkmenistan, Gürcistan’daki istikrarsız durum nedeniyle bu taşımacılık rotası değişmişti.

2015 yılında yapılan verimli müzakereler sonucunda Türkmen petrol ürünleri Gürcistan üzerinden yeninden Avrupa’ya ihraç edilmeye başlandı.


2016 yılında 1,3 bin ton petrol ürünleri Gürcistan üzerinden taşınmıştı. Bu aşamada, Türkmenistan'dan Gürcistan üzerinden yılda bir buçuk milyon ton petrol taşıma anlaşması mevcut.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri