TÜVTÜRK - Araç Muayene Gecikme Cezalarında İndirim

Son Güncellenme Tarihi: 26.07.2021 |

“Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin 7326 sayılı Kanun” 9 Haziran 2021 tarihli ve 31506 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

TÜVTÜRK - Araç Muayene Gecikme Cezalarında İndirim

Uluslarası Nakliyeciler Derneği’nden alınan habere göre, “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin 7326 sayılı Kanun” 9 Haziran 2021 tarihli ve 31506 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İlgili Kanun ile birlikte “araç muayene gecikme cezalarının yeniden düzenlenmesi” de söz konusu olmuş olup Derneğimize TÜVTÜRK tarafından aşağıdaki bilgilendirme iletildi.

İlgili Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla araç muayenesini süresinde yaptırmamış olan araç sahiplerinden, 31/12/2021 tarihine kadar araç muayenelerini yaptırmaları durumunda; (2918 sayılı Kanunun 35’inci maddesi uyarınca) muayene süresi geçirilen her ay ve kesri için tahsili gereken %5 gecikme bedeli yerine;
• Kanunun yayımı tarihine kadar ödenmesi gereken gecikme bedeli; Yİ-ÜFE aylık değişim oranları,
• Kanunun yayımlandığı tarihten (yayımlandığı ay dâhil) araç muayenesinin yapıldığı tarihe kadar; aylık %0,75 oranı esas alınacağı bildirildi.

Hesaplanan toplam gecikme bedeli, aylık Yİ-ÜFE oranlarına ve aracın muayeneye geliş tarihine göre değişiklik arz etmekle beraber yeni düzenlemeye göre örneğin araç muayenesi;

• 3 ay gecikmiş bir otomobil 56 TL gecikme cezası yerine 7 TL,
• 6 ay gecikmiş bir traktör 57 TL gecikme cezası yerine 5 TL,
• 6 ay gecikmiş bir otobüs 151 TL gecikme cezası yerine 14 TL,
• 1 yıl gecikmiş bir otomobil 205 TL gecikme cezası yerine 17 TL,
• 2 yıl gecikmiş bir kamyon 529 TL gecikme cezası yerine 41 TL,
• 4 yıl gecikmiş bir minibüs 820 TL gecikme cezası yerine 50 TL,
• 4 yıl gecikmiş bir traktör 418 TL gecikme cezası yerine 31 TL ödeyecek.

Araç sahiplerinin düzenlemeden yararlanması için belirli bir gecikme süresi sınırı bulunmamakta. İlgili düzenlemeden, muayenesi 1 ay geciken araçlar da faydalanabildiği gibi, 5 veya 10 yıldır muayeneye gelmeyen araçlar da faydalanabilecek. Gecikme bedeli tutarları Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı'na aktarılacağı belirtildi.
Yasalara göre araç muayene işleminin gerçekleştirilmesi için, araç sahiplerinin Motorlu Taşıtlar Vergisi, Trafik para cezası veya otoyol geçiş borcu da bulunmaması gerekmekte. Aynı Kanunla bu borçlar için 31 Ağustos 2021 tarihine kadar başvurulması halinde yeniden yapılandırma imkânı getirildi.

Araç muayene hizmeti randevuları ve yeni düzenleme ile ilgili detaylı bilgi www.tuvturk.com.tr internet sitesinden, 0 850 222 88 88 numaralı çağrı merkezinden ve e-devlet üzerinden tüm araç sahiplerine ücretsiz olarak verileceği bildirildi.

İlgili düzenleme 31 Aralık 2021 tarihine kadar geçerli olmakla birlikte yıl sonunda TÜVTÜRK Muayene istasyonlarında yaşanması öngörülen yoğunluk nedeniyle araç sahiplerinin muayenelerini ertelemeden gerçekleştirilmesi öneriliyor.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler