Ukrayna, Rus Mallarının Transit Geçişini Yasaklayacak

Son Güncellenme Tarihi: 7.07.2016 |

Ukrayna, Rus Mallarının Transit Geçişini Yasaklayacak

Ukrayna, Rus Mallarının Transit Geçişini Yasaklayacak

TASS ajansının bildirdiğine göre, Ukrayna Hükümeti, Rus mallarının Ukrayna’dan transit geçişini yasaklayacak kararnameyi Parlamentoya sunacak. 

Söz konusu yaptırımları içeren kararname, Rusya tarafından uygulanan Ukrayna mallarının Rusya’dan transit geçiş yasağına karşılık olarak hazırlanmaktadır. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Stepan KUBİVA, Rusya’nın vergi uygulamasına karşılık,Ukrayna’ya ithal edilen Rus malları için Ukrayna’nın vergileri yükselteceğini ve söz konusu kararın, Devlet Başkanının talimatından sonra uygulamaya konacağını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Putin, 1 Ocak tarihinden itibaren Rusya ile Ukrayna arasında serbest anlaşmasını askıya aldıktan sonra Ukrayna mallarının Rusya’dan geçişini sınırlamıştır. Yeni uygulamaya göre, Ukrayna’dan Kazakistan’a giden ürünler ancak Belarus’tan ve sadece mühürlenmiş konteynerlerde yapılabilmektedir.  3 Temmuz tarihinde, uygulamaya Kırgızistan’ın da dahil edildiği söz konusu kararnameye Putin tarafından eklemeler yapılmıştır. Diğer taraftan, söz konusu yasağın geçerlilik süresi 31 Aralık 2017 tarihine kadar uzatıldı. 

Kaynak: forbes.ru

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler