Ülkeye Kaçak Muz Giriyor İddiası

Son Güncellenme Tarihi: 2.11.2016 |

Ülkeye Kaçak Muz Giriyor İddiası

Ülkeye Kaçak Muz Giriyor İddiası

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO), Alanya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Antalya İl Tarım Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen toplantıda konuşan oda başkanı Mehmet Şahin, Muzla ilgili sıkıntı yaşandığına dikkat çekti.

Şahin, "Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na girişimde bulundum. İrtibat Ofisi aracılığıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na ithal muzun fiyatının neden düştüğünü sordum. Dolarda artış var ama ithal muzun fiyatı neden düştü? Yüksek miktarda kaçak girdinin olduğuna yönelik iddialar vardı. Gümrüklerde muz çok birikmişti deniliyor. Bu beni çok ikna etmedi. Gümrükte ne kadar muz biriktirebilirler? Biriken muz zaten çürür. Mutlaka gümrük kaçağı olduğuna ben de inanmaya başladım. Değilse fiyat bu kadar düşmezdi. Alanya'da muza ciddi yatırımlar yapan oldu. Yatırım yapanların zarar görmemesi ve muzun bir sektör olduğunu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'e anlatacağız. Gerekirse Ankara'ya gidip Bakan Tüfekci ile de görüşüp gümrüklerde dikkat edilmesi gerektiğini söyleyeceğim" diye konuştu.      

'45 GÜNLÜK SÜREMİZ BULUNUYOR' 

Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Rüzgar da, "Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ' yaklaşık 10 gün önce çıktı ifadelerini kullandı.

45 günlük bir süremiz var. Buradaki amaç kırsal alanda ekonomide sosyal kalkınmayı gerçekleştirmek. Bunun yanında bitkisel, hayvansal üretim, ürünlerin işlenmesi, depolanması paketlenmesi, pazarlanması yönünde birtakım yatırımlar göz önünde bulunduruluyor. Temeldeki hedefimiz çiftlikten sofraya gıda güvenliği. Bunu sağlamaya çalışıyoruz. Hedefimiz daha kaliteli üretimle verimi artırma" ifadelerini kullandı. Sonra konuşan Antalya İl Tarım Müdürlüğü'nden Gülsüm Çalıkoğlu da katılımcılara kırsal kalkınma destekleri hakkında bilgiler verdi. 

Kaynak: yenialanya.com / Erkan UYSAL - http://www.yenialanya.com/ekonomi/ulkeye-kacak-muz-giriyor-h204761.html

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler