Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Konferansı‘nın İlki Yapıldı

Son Güncellenme Tarihi: 18.06.2019 |

UND, İstanbul Üniversitesi ve TOBB’un iş birliğinde düzenlenen ve bu alanda ilk konferans olma özelliğini taşıyan konferansta karayolu taşımacılığı masaya yatırıldı.

Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Konferansı‘nın İlki Yapıldı
I.Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Konferansı bugün İstanbul TOBB Plaza’da gerçekleşti.

UND, İstanbul Üniversitesi ve TOBB’un iş birliğinde düzenlenen ve bu alanda ilk konferans olma özelliğini taşıyan konferansta karayolu taşımacılığı masaya yatırıldı.


Lojistik ve karayolu taşımacılığı alanında uzman kişilerin katıldığı konferansta öğrecilere sektör ve çalışma koşulları aktarıldı.
Konferansın açılış konuşmasını yapan UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu; İlk lojistik yüksek okulu İstanbul Üniversitesi. Yirmi yıl önce kuruldu. Türkiyenin lojistik konusnuda çok ciddi bir avantaja sahip olduğunu biliyoruz. Yıllar önce bir yabancı siz türkiye haritasına baktığınızda türkiyeyi nasıl görüyorsunuz. Türkiye inanılmaz coğrafi avantajları ile bereber tek taş yüzük gibi duruyor. Önemli adımlar attık. 2004 yılında iü ile yaptığımız protokolün sonunda imece usulü o binayı yaptı. Her bir odanın sınıfın önünde bir firma ismi vardır. Bunu sürdürdük. Çok modern bir bina. Hepsinden önemlisi sektörün sahip olduğu bir iş birliği.” İfadelerini kullandı.
  


İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi Dekanı PROF.DR. Abdullah Okumuş yaptığı konuşmada, “Gelişen teknolojik gelişmeler çercevesinde doktoro ve yüksek lisans programları hazırladık. Ulaştırma ve lojistik fakültesi tobb ve und iş birliği ile düzenlenen bir konferans. Karayolu taşımacılığı geçmişti oludğu gibi en güçlü ayak. Öğrencilerin havayoluna daha fazla ilgilerinin olduğunu görüyoruz. Karayolu taşımacılığında görülen sorunların paylaşılması bu alanın gelişmesi için oldukça önemli. Karayolu taşımacılığının yetişmiş ve donanımlı insan gücüne ihtiyaç duyuyor. Mevcut duruma göre daha fazla öğrencinin karayoluna yönelmesi için ortak projeler gerçekleştirmekte fayda var.” Dedi.
Konferansın ilk oturumunda Kara Yolu Taşımacılığı ve Güncel Yaklaşımlar konusu masaya yatırıldı. Oturumda Moderatör: Ali Çiçekli (UND Yüksek İstişare Kurulu Başkanı), Bart van Bolhuis (Hollanda Başkonsolosu, Ersin Yaşar Çakmak (TOBB Tır ve Ata Karnesi Müdürlüğü, Dr. Hakan Çınar (CEO Ünsped Gümrük Müşavirliği, Doç. Dr. Gültekin Altuntaş (İÜ ULF) yer aldı.


Tek Kuşak Tek Yol Projesinde Yer Almamız Gerekiyor
Yapılan sunumlarda Dr. Hakan Çınar “Dünyada Gayri Safi Milli Hasılasında dış ticaretin payı oludukça artıyor. Yüzde 50’lik bir kısımdan bahsediyoruz. Yarısına denk geliyor. Hollandanın transit taşımacılıkta örnek olduğunu bizim de bunu rol model lamamız gerekitğini ifade ediyorum. Tek kuşak tek yolun yer alması lazım. Karayolu taşımacılğımızın geleceğini etkileyecek önemil bir proje. Taşımacılıkta sorunlarımız bitmeyecek çünkü biz AB üyesi değiliz. Biz gümrük birliği üyesiyiz. Dünya değişiyor. Trump kendi ülke çıkarlarında bahsederken ticarette korumacılık başladı. Kendi ülkesi açısından doğru şeyler söyledi. Çin’den sonra biz de nasibimizi aldık korumacılık politikalarından. Her ülke kendi önceliği ve menfaatien bakıyor. Bizim en büyük eksiğimiz şu bizim hala tam bir lojistik master planımız yok. Biz misyon olarak ne yapmaya çalışıyoruz. Biz tek kuşak tek yol projesinde neredeyiz. Türkiye burada kullanılacak mı kullanılmayacak mı? Bizim bu konuyu kendi menfaatlerimizi belirlememiz lazım.” Şeklinde konuştu.
TOBB Tır ve Ata Karnesi Müdürlüğünden Ersin Yaşar Çakmak yaptığı sunumda, “Ülkemizin lojistik üs olması konusunda çeşitli çalışmalar yapılması gerekiyor. Önümüzdeki dönemde doğudaki gelişmelerin dünya ticaretine nasıl bağlanacağı önemli olan. Elektronik geçiş belgesi gündeme geldi. Bütün alt yapımız hazır Rusya ile bu konuda elektronik geçiş belgesi sistemini başlatabiliriz. Dijital takograf ve veri analizini taşımacılırımızın benimsemesi gerekiyor. Biz odalar birliği olarak elektronikleşme konusunda üzerimize düşen görevi tamamlıyoruz.” Dedi.

Oturumun son sunumunu, İstanbul Üniversitesinden Doç. Dr. Gültekin Altuntaş gerçekleştirdi. Altuntaş konuşmasında, “Problemlerimizin çözümü basit değil. Bizim onları yetiştirmemizden oluyor bunlar. 18 yaşına gelmiş bir öğrencinin bakış açısını çözüm bulma yöntemlerini öğretmemiz mümkün değil. Biz öğrencilerin sektörün içersinde yer almaları için çeşitli çalışmalar yaptık ancak bazı engeller nedeniyle bunları aşamıyoruz. Sektörümüzden bizden beklentisi teorik ve pratik işlemleri öğretebilmemiz ama bunların finansmanı yok. Elimizden geldiği sürece öğrencileri geliştirmeye çalışıyoruz. Dünya inovasyondan bahsederken biz maliyetleri azaltmakla vakit geçiriyoruz. Öğrenciler lojistik ile ilgili dersler almazsa biz dünyaya nasıl yetişeceğiz. Akademi ile sektörümüz bir birinden çok uzak.” İfadelerini kullandı.

Avrupa Birliği ile Yaşanan Gelişmeler ve Çözüm Önerileri
Konferansın ikinci oturumunda “Avrupa Birliği ile Yaşanan Gelişmeler ve Çözüm Önerileri” masaya yatırıldı. Oturumda Moderatör: Can Baydarol (UND AB Uzmanı), Doç Dr Çiğdem Nas (AB Uzmanı- İKV Genel Sekreteri), Doç. Dr. Dilay Çelebi-(İTÜ İşletme Mühendisliği) ve Dr. Kemal Karayormuk (Afyon Kocatepe Üni.) yer aldı.Uluslararası Karayolu Taşımacılığı ve Sektörel Gelişmeler
Oturumun son bölümünde ise Uluslararası Karayolu Taşımacılığı ve Sektörel Gelişmeler konuşuldu. Bu oturumda Moderatör: Doç. Dr. Ebru Demirci- İ.Ü. ULF Dekan Yardımcısı, Prof. Dr. Mehmet Adak (İÜ. Lojistik Fakültesi), Dr. Ramazan Durgut İÜ. İşletme Fakültesi, Ayşegül Ketenci (UND Uzman), Dr. Gülşahiden Durucan (Alışan Lojistik İnsan Kaynakları Müdürü), Oruç Kaya (O2 Yönetim Danışmanlık Eğitmeni) yer aldı.Haber: İpek Alemdar
Görüntü: Göktuğ Göde
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Lojistik Haberleri