Van İli Lojistik Merkez Fizibilite Raporu

Son Güncellenme Tarihi: 17.07.2019 |

Van’da planlanan lojistik merkeze ilişkin genel bilgiler paylaştı.

Van İli Lojistik Merkez Fizibilite Raporu
Van’da planlanan lojistik merkeze ilişkin genel bilgiler paylaştı.


Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bitlis, Hakkari, Muş ve Van illerinden oluşan TRB2 Bölgesinde faaliyet gösteren Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından Van ilinin sanayisinin, iç ve dış ticaretinin gelişmesi için TRB2 bölgesinin ve ülkenin ekonomik kalkınmasının sağlanması konularındaki araştırmalara ve kararlara katkı sağlamak amacıyla hazırlanan, “Van İli Lojistik Merkez Fizibilite Raporu”nun tanıtımı gerçekleştirildi.

"Van’da bir Lojistik Platform Kurulması Gerekiyor"
Toplantıda ilk olarak Brontes Danışmanlık’tan Prof. Dr. Mehmet Tanyaş, Van’da planlanan lojistik merkeze ilişkin genel bilgiler paylaşarak, yürütülecek çalışmalar kapsamında Van’da bir Lojistik Platform kurulması gerektiğini ifade etti.
Prof. Dr. Tanyaş, fizibilite raporuna ilişkin yaptığı değerlendirmede lojistiğin, endüstriyel ve ticari gelişmenin önemli etmeni olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Tanyaş, şöyle devam etti: “Lojistik maliyetin yanı sıra ürün teslimat süresi ve zamanında teslimat oranının artırılması da önem arz eden diğer rekabet avantajlarından olup tümüyle lojistik yönetiminin etkinliği ve verimliliğine bağlı olarak değişebilmektedir. Dolayısıyla bir ülkenin, bölgenin, ilin ve mikro bazda şirketlerin gelişmesi ve büyümesi için lojistik altyapı ve lojistik faaliyetlerin etkin bir şekilde yönetimi gerekmektedir.”


Prof. Dr. Tanyaş, projenin amacına ilişkin olarak şunları söyledi, “Van İlinin sanayisinin, iç ve dış ticaretinin gelişmesi, ülkenin ekonomik kalkınmasının sağlanması amaçlı düzenlenen ‘Van ili Lojistik Merkez Fizibilite Raporu’nun hazırlanması olarak belirtmiştir.
Ülke politikalarını ve bölgesel dinamikleri dikkate aldığımızda, Türkiye lojistik vizyonuna göre stratejik öneme ve lojistik merkez olabilme potansiyeline sahip illerin içerisinde Van İli de bulunmaktadır. Bu amaçla ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı desteği ile ‘Van İli Lojistik Merkez Fizibilite Raporu’ istenilen kapsam ve başlıklara uygun olarak tamamlanmıştır."  

vandahaber.com


Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Lojistik Haberleri