Akreditifli Ödeme

Konuşmacı: Yunus CANATAR
Son Güncellenme Tarihi: 20.05.2016

Akreditifli Ödeme

Akreditif baştan mutabık kalınan şartların yerine getirilmesi durumunda ihracatçıya banka tarafından ödeme yapılmasını öngören bir ödeme yöntemidir.

Bankanın ödeme taahhüdü ile satış bedelinin ödenmesini teminat altına alması ve finansman kolaylığı sağlama açısından daha çok ihracatçıya fayda sağlayan bir ödeme şekli olmakla birlikte alıcı satıcı arasında doğabilecek ödeme ve teslimat gibi sorunların en aza indirilmesi bakımında uluslararası ticarette en yaygın kullanılan ödeme şeklidir.  Akreditifli ödeme şeklinin işleyişinden bahsetmek gerekir. 

Akreditifte en 4 taraf vardır. İthalatçı (amir), amir banka, satıcı firma (lehtar), ihbar/teyit eden banka. Görüldüğü üzere taraflardan ikisi banka diğer ikisi de söz konusu ticaretin aktörleridir. İthalatçının talebi üzerine, amir banka yani ithalatçının bankası, ihracatçının bankasına akreditif mektubunu gönderir ve akreditif mektubunda belirtilen şartları ihracatçıya iletmesini ister. Akreditif mektubunda iletilen şartlar ihracatçı tarafından satıcı tarafından açılan akreditifin aralarında yaptıkları sözleşme hükümlerine uygun olduğunu görür ve malları sevk ederek gerekli evrakları kendi bankasına ibraz eder ve ödeme şekline bağlı olarak malların bedelini tahsil eder.

Akreditifli ödeme şekline göre, ibrazda ödemeli akreditif, vadeli poliçeli akreditif, vadeli akreditif, akreditif açma yöntemlerine bağlı olarak, dönülebilir akreditif, dönülemez teyitsiz akreditif, dönülemez teyitli akreditif olarak kedi içinde çeşitlere ayrılmaktadır. Akreditifli ödeme şekilleri özellikleri açısında da bi çok çeşide ayrılmaktadır. Yangın olarak kullanılan akreditif tipleri, devredilebilir akreditif, Kırmızı şartlı akreditif, rotatif-devreden akreditif, karşılıklı akreditif ve ihtiyat akreditifi olarak sayılabilir.

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Diğer Videolar